کودتا در میانمار: چرا اکنون

[ad_1]

ارتش میانمار با کودتایی روز دوشنبه با دستگیری رهبران غیرنظامی ، مسدود کردن اینترنت و ایجاد اختلال در پروازها ، دولت شکننده دموکراتیک این کشور را سرنگون کرد.

کودتا کشور را برمی گرداند رژیم کامل نظامی پس از یک آزمایش کوتاه در شبه دموکراسی که در سال 2011 آغاز شد ، زمانی که ارتش ، که از سال 1962 قدرت را در اختیار داشت ، انتخابات پارلمانی و سایر اصلاحات را برگزار کرد.

چه چیزی منجر به کودتای نظامی در میانمار شد؟

مجلس مجبور بود جلسه خود را برگزار کند جلسه اول پس از انتخابات 8 نوامبر این کشور ، که در آن لیگ ملی برای دموکراسی ، حزب اصلی مدنی کشور پیروز شد 83٪ صندلی ها.

ارتش از پذیرفتن نتایج رای گیری ، که به عنوان همه پرسی در مورد محبوبیت در نظر گرفته شد ، خودداری کرد اونگ سان سوچی.

سو کی ، رهبر NLD ، بود عملاً حاکم مدنی کشور از زمان روی کار آمدن در سال 2015

انتظار می رفت مجلس جدید از نتایج انتخابات حمایت کند و دولت بعدی را تصویب کند.

احتمال کودتا در روزهای اخیر نمایان شده است. ارتش ، كه تلاش كرد در دادگاه عالی كشور ادعا كند كه نتایج انتخابات جعلی است ، تهدید كرد “اقدام به” و خانه های پارلمان را با سربازان محاصره کردند.

کودتا چگونه انجام شد؟

روز دوشنبه ، ارتش رهبران حزب حاکم LND و رهبران غیرنظامی میانمار از جمله سوچی و رئیس جمهور وینگ مینت را به همراه وزرای کابینه ، وزرای ارشد مناطق مختلف ، سیاستمداران مخالف ، نویسندگان و فعالان.

هنگامی که یک مجری خبر با استناد به قانون اساسی 2008 ، که به ارتش اجازه می دهد تا اورژانس ملی.

کودتا در میانمار

به گفته وی ، وضعیت اضطراری برای سال جاری برقرار است یک سال.

گفته می شود که ارتش به سرعت کنترل زیرساخت های کشور را در دست گرفت و اکثر پخش های تلویزیونی را قطع و کلیه پروازهای داخلی و بین المللی را لغو کرد.

دسترسی به تلفن و اینترنت در شهرهای بزرگ قطع شده بود. بورس و بانک های تجاری تعطیل بودند و در بعضی جاها صف های طولانی در مقابل دستگاه های خودپرداز وجود داشت. در یانگون ، بزرگترین شهر و قدیمی ترین پایتخت کشور ، ساکنان برای تهیه مواد غذایی و سایر وسایل به بازارها هجوم آوردند.

اونگ سان سو کی کیست؟

سو چی پس از اولین رای گیری در سال 2016 به عنوان مشاور ایالتی به قدرت رسید کاملا دموکراتیک ده ها سال از کشور است.

معترضان دموکرات پس از دستگیری آنگ سان سوچی در ژاپن معترض هستند.  عکس: رویترز

معترضان به دموکراسی پس از دستگیری آنگ سان سوچی در ژاپن معترض هستند. عکس: رویترز

ظهور او به رهبری یک لحظه حساس در انتقال میانمار تلقی می شود ، قبلاً به برمه معروف بود، به دموکراسی پس از دیکتاتوری نظامی. سوچی ، دختر قهرمان استقلال این کشور ، ژنرال آنگ سان ، درگذشت بیش از 15 سال در حصر خانگی

زمان بازداشت او را ساخته است نماد بین المللی، و جایزه را دریافت کرد دنیای نوبل در سال 1991

پس از آزادی ، اعتبار وی خدشه دار شد همکاری شما با ارتش و دفاع سرسختانه وی از کارزار مرگبار این کشور علیه روهینگیا ، اقلیت مسلمان قومی. در سال 2019 ، وی نماینده کشور در دادگاه بین المللی دادگستری بود ، جایی که از میانمار در برابر اتهامات دفاع کرد خشونت قومی

بسیاری بر این باور بودند که همکاری سو کی با ارتش اقدامی عملی است که می تواند روند پیشرفت کشور به سوی دموکراسی کامل را تسریع کند ، اما به نظر می رسد دستگیری وی در روز دوشنبه دروغ در تعهد ارتش به دموکراسی.

ژنرال اونگ هلینگ کیست؟

ارتش گفت كه قدرت را به فرمانده كل ارتش واگذار كرده است اونگ هلاینگ

این اقدام قدرت آنگ هلینگ را افزایش می دهد که قرار است تابستان امسال به عنوان رئیس ارتش بازنشسته شود. شبکه حمایت مالی آن متمرکز شده است کسب و کار خانوادگی سودآور، ممکن است توسط بازنشستگی وی تضعیف شده باشد ، به خصوص اگر او نتواند یک خروج تمیز را تأمین کند.

معترضین ژنرال آنگ هلاینگ را در مقابل سفارت میانمار در بانکوک انکار می کنند.  عکس: خبرگزاری فرانسه

معترضین ژنرال آنگ هلاینگ را در مقابل سفارت میانمار در بانکوک انکار می کنند. عکس: خبرگزاری فرانسه

طبق توافق قدیمی تقسیم قدرت ، آنگ هلاینگ ریاست دو مجتمع تجاری را بر عهده داشت و موفق به تعیین سه نفر از اعضای اصلی کابینه برای نظارت بر پلیس و مرزبانان شد.

ارتش هرگز تحت کنترل دولت غیرنظامی قرار نگرفته است. در سالهای اخیر ، ارتش به رهبری آنگ هلاینگ هدایت کرده است زنگ علیه چندین گروه قومی اقلیت کشور ، از جمله روهینگیا ، شان و کوکانگ.

توسط راسل گلدمن ، نیویورک تایمز

ap

عکس ها: کودتای میانمار با بازداشت آنگ سان سوچی ، ارتش قدرت را به دست می گیرد

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *