پیش از این بیش از 100 نفر در درگیری های میان اسرائیل و حماس جان خود را از دست داده اند

[ad_1]

توازن درگیریهای مداوم بین جنبش اسلامگرای فلسطینی حماس و اسرائیل بیش از 100 مرده است در نوار غزه ، مقامات محلی اواخر روز پنجشنبه اعلام کردند.

وزارت بهداشت در این محوطه فلسطینی 103 کشته را ثبت کرد که از آغاز درگیری های دوشنبه شب 27 کودک و 580 زخمی شده است. شلیک اسرائیل از غزه باعث هفت کشته و دهها زخمی شد.

بدترین اوج گیری خشونت از زمان جنگ در سال 2014 حداقل 87 کشته در غزه و چند صد زخمی به همراه هفت نفر دیگر در اسرائیل به جا گذاشت ، در حالی که ناآرامی های شدید در شهرهای مختلف اسرائیل با لاینچ بین عرب ها و یهودیان جریان داشت.

آتش بس بعید است

هیئتی از مصر وارد تل آویو شد تلاش کنند تا طرفین به آتش بس در غزه برسند – عملاً توسط جنبش اسلامگرای فلسطینی حماس اداره می شود – قبل از این عملیات زمینی اسرائیل در محاصره ، منابع امنیتی در قاهره به Efe تأیید کردند.

هیئت مصری با همتای اسرائیلی خود در مورد احتمال چنین آتش بس گفتگو کرد ، اگرچه اسرائیل “آشتی ناپذیر” بود و همان اصرار بر لزوم “حمله در پاسخ به حملات حماس” ، همان منابع می گویند.

پس از هفته ها تنش فزاینده در بیت المقدس شرقی اشغالی ، تیپ های القسام ، شاخه نظامی حماس و شبه نظامیان جهاد اسلامی روز دوشنبه بیش از 1750 مورد موشک را از این نوار شلیک کردند.

پسر فلسطینی در غزه زخمی شد.  عکس AFP

پسر فلسطینی در غزه زخمی شد. عکس AFP

ارتش اسرائیل در همان روز انتقام گرفت بمباران هوایی ، که هنوز هم ادامه دارد، علاوه بر استقرار نیروهای بیشتر در مرز غزه ، امکان مداخله زمینی را باز می گذارد.

جاناتان کنریکوس ، سخنگوی ارتش اسرائیل که هزاران نفر از نیروهای ذخیره را برای سرکوب ناآرامی های داخلی در شهرهای مختلط بسیج کرده است ، گفت: “ما نیروهای زمینی آماده داریم و آنها در مراحل مختلف آماده سازی برای عملیات زمینی هستند.”

مصر

مصر ، میانجی بین اسرائیل و حماس ، تنها کشوری است که با دستیابی به یک گفتگوی مستقیم با این گروه فلسطینی ، که توسط ایالات متحده ، اتحادیه اروپا و بسیاری از جامعه بین المللی تروریست شناخته می شود ، می تواند به نتیجه برسد.

در واقع ، مصر –مذاکرات با سازمان ملل و قطر – همیشه کلید کاهش تنش بین اسرائیل و حماس بوده است ، نه تنها در جنگ های قبلی 2008 ، 2012 و 2014 ، بلکه در قله های مکرر خشونت ، آخرین بار در سال 2019.

هیئت مصری دیگری روز گذشته به نوار غزه رفت تا با حماس در مورد آتش بس صحبت کند ، اگرچه جزئیات مذاکرات منتشر نشده است.

این تماس ها با هدایت مصر در حالی صورت گرفت که منتظر ورود دستیار وزیر خارجه خارجه در امور فلسطین و اسرائیل هادی عمرو در اسرائیل بود تا تلاش کند آتش متقابل بین کشورها را خاموش کند ، اما هنوز تاریخ مشخص نشده است.

با این حال ، این تلاشهای میانجیگری مصر و ایالات متحده با تردید نسبت به آنها احاطه شده است بی میلی طرفین برای رسیدن به تخلیه و تهدید به تشدید حملات.

نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه در کابینه امنیتی خود تأیید کرد که او پیشنهاد آتش بس روسیه را رد کرده و تشدید حملات به شبه نظامیان فلسطینی را تصویب کرده است.

جامعه جهانی

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد به دعوت های جامعه جهانی پیوست برای پایان دادن به درگیری ها ، آنها خواستار “تضمین امنیت مردم غیرنظامی” شدند و حمایت خود از “اصل راه حل دو کشور” را در یک نشست telemaatic در مورد سفر دیپلمات پرتغالی به مسکو تأیید کردند.

گوترش خواستار از سرگیری روند صلح اسرائیل و فلسطین شد و آماده انجام این کار بود جلسه اضطراری چهار جانبه خاورمیانه را تشکیل داد (روسیه ، ایالات متحده آمریکا ، سازمان ملل و اتحادیه اروپا) ، اتفاقی که در حال حاضر رخ نداده است.

جوزف بورل ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در مورد موج خشونت صحبت کرد و اذعان کرد که اتحادیه اروپا قادر به حل تنش در منطقه نیست.

“تنها کسانی که در حال حاضر توانایی فشار آوردن بر اسرائیل را دارند ، ایالات متحده هستند. اروپا مدتهاست که آن را ندارد“او اعتراف کرد.

در جریان سفر نماینده آمریکا ، جو بایدن ، رئیس جمهور آمریكا ، روز قبل با نخست وزیر اسرائیل ، بنیامین نتانیاهو صحبت كرد و به وی اظهار داشت “حمایت بی وقفه خود از حق اسرائیل در دفاع از خود” را اعلام كرد.

همچنین رئیس دیپلماسی آمریکا آنتونی بلینکن ، شلیک موشک به اسرائیل را محکوم کرد در فرجامی با محمود عباس ، رئیس تشکیلات خودگردان ملی فلسطین (PNA) تأکید کرد و “بر لزوم تشدید تنش ها و پایان دادن به خشونت های فعلی” تأکید کرد.

با این حال ، عباس فقط در کرانه باختری ، که از نظر سرزمینی از نوار غزه جدا شده است ، حاکم بود و در سایر اعتراضات و عواملی که پیش از تشدید تنش ها در قدس شرقی اشغالی بود ، فاقد رهبری بود.

ایالات متحده بیانیه احتمالی شورای امنیت سازمان ملل در مورد درگیری را در یک جلسه غیرعلنی به حالت تعلیق درآورد در حالی که کاهش تنش مفید نخواهد بود.

همسو با شبه نظامیان فلسطینی ، ایران و قطر روز پنجشنبه پس از مکالمه تلفنی حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران و امیر تمین بن حمد الزنی رئیس جمهور ایران ، خواستار “پایان فوری تجاوزات اسرائیل علیه ملت فلسطین” شدند.

منبع: خبرگزاری فرانسه و EFE

PB

بحران در خاورمیانه در حال افزایش تعداد قربانیان خشونت در اسرائیل و غزه است

همچنین ببینید

درگیری در غزه: موشکهای شلیک شده توسط حماس چیست و چه فاصله دارد

درگیری غزه: ماه رمضان در شرایط جنگی به پایان می رسد و فلسطینیان خسته شده اند

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *