پیشرفت طالبان قابل توقف نیست و تصرف پایتخت افغانستان اجتناب ناپذیر است

[ad_1]

حملات شورشیان طالبان در افغانستان در حال پیشروی به سمت کابل است ، در حالی که منابع خوبی از سوی ناتو و ایالات متحده در عقب نشینی رها شده است. شاسی بلندهای هاموی ، خودروهای زرهی ، ضد هوایی ، توپخانه ، تانک ، تفنگ M16 و مهمات.

در پایگاه هایی که نیروهای حامی دولت فرار کردند یا تسلیم شدند و در شهرهای سقوط کرده ، پلیس هواپیماها ، هلیکوپترها و جت های غیرفعال پیدا کرد.

آنها خلبانان کمی برای رانندگی دارند ، اما مایلند در مواقع مناسب آنها را آموزش دهند نیروی هوایی افغانستان منحل شد زیرا خلبانان از ترس انتقام از خانواده خود فرار کردند.

“پلیس ما می تواند از تانک های آمریکایی ، هواپیماهای بدون سرنشین کنترل از راه دور استفاده کند و ما اخیراً یک هلیکوپتر نامناسب را در فرودگاه قندوز اسیر کردیم. مردم ما نمی توانند با هلیکوپتر پرواز کنند. اما ما تعداد اندکی از اعضا داریم که نحوه پرواز با هواپیما را می دانند. اگر مجاهدین ، ​​سخنگوی طالبان گفتند ، اگر کنترل بیشتری بر پایگاه های هوایی داشته باشیم ، قطعاً مردم خود را برای پرواز با هواپیما ، هلیکوپتر و هواپیما آموزش خواهیم داد. “

شبه نظامیان اسلامگرا صبح امروز جمعه پس از تصرف شهرهای مهم بیشتر افغانستان در 80 کیلومتری کابل ، پایتخت ، پیشروی کردند.

تصویری از شهر لشکر گچ که توسط شورشیان تهیه شده است.  پیشرفت طالبان در سراسر افغانستان شتاب می گیرد.  عکس: EFE

تصویری از شهر لشکر گچ که توسط شورشیان تهیه شده است. پیشرفت طالبان در سراسر افغانستان شتاب می گیرد. عکس: EFE

تخلیه با سرعت کامل

دولتهای غربی خود را برای تخلیه شهروندان خود از این کشور آماده می کردندبه سفارت آمریکا به فرودگاه منتقل شد. دیپلمات های انگلیسی محل اقامت خود را در یک “مکان امن” ترک کردند ، در حالی که 600 سرباز انگلیسی ، به رهبری نیروهای ویژه و چترباز ، برای شروع تخلیه وارد شده بودند.

برای تخلیه نیروهای خود باید 3000 نیروی دیگر آمریکایی فرود بیایند. س isال این است که آیا آنها به موقع می رسند؟هنگامی که مقاومت دولت در برابر طالبان عقب نشینی کرد و هزاران سرباز تسلیم شدند یا به صفوف اسلامگرایان پیوستند.

سفیر ، لوری بریستو ، به مکانی امن و ناشناخته در نزدیکی سفارت فعلی ایالات متحده ، که به بزرگی یک شهر در کابل است ، منتقل شد.

پیشرفت خیره کننده شورشیان

پس از تصرف قندهار ، دومین شهر افغانستان و پایتخت سابق رژیم طالبان ، شورشیان وارد ولایت لوگر شدند. آنها به مرکز استان پولی علم حمله کردند ، مقر پلیس را تصرف کردند و صدها زندانی را از زندان محلی آزاد کردبه

پیشرفت سریع طالبان تنها ده شهر بزرگ را تنها در یک هفته به دست شورشیان آورد.

این حمله باعث وحشت در کابل شد بیم آن می رود که پایتخت تا چند روز دیگر سقوط کندبه

افسران امنیتی افغان در پایگاهی در قندهار در کنار یک وسیله نقلیه خوابیده اند.  عکس: AP

افسران امنیتی افغان در پایگاهی در قندهار در کنار یک وسیله نقلیه خوابیده اند. عکس: AP

براساس توافقی که سال گذشته بین دولت دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا و طالبان ، که در ازای خروج وعده صلح کردند ، حمله آنها پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور آغاز شد.

برآورده نشد. طالبان حملات خود را در میدان آغاز کردند ، به مرکز ولایات پیش رفتند و اکنون در راه کابل ، پایتخت ، هستند.

در پولا علم ، ساکنان تماشا می کردند که جنگجویان طالبان با موتورسیکلت وارد شهر شده و آن را پیدا کرده اند مقاومت کم از نیروهای دولتی پرچم سفید رزمندگان در سراسر شهر برافراشته شد. به سخنرانان مساجد محلی دستور صادر شد.

یکی از ساکنان محلی می گوید: “من در کنار خانه خود ایستاده ام و در بیرون طالبان را تماشا می کنم و در خیابان ها قدم می زنم.”

وی گفت: “آنها با بلندگوها اعلام کردند که کسانی که برای دولت کار می کنند باید در خانه بمانند و در امنیت باشند.” مردم از انتقام و این واقعیت که طالبان با تکیه بر سیجری اسلامی رفتار وحشیانه ای دارند وحشت زده شده اند.

دود ناشی از جنگ بین طالبان و نیروهای افغان در قندهار.  عکس: AP

دود ناشی از جنگ بین طالبان و نیروهای افغان در قندهار. عکس: AP

شکنجه ، قتل عام و جنایات دیگر

گزارش های مربوط به جنایات و اعدام ها در کوتاه مدت از زمان آغاز حملات طالبان در ماه مه ، صدها تن از مقامات و سربازان دولتی اسیر گسترش یافته اند.

به نظر می رسد برخی از مقامات اسیر محلی سر بریده یا شکنجه شده اند.

جنگجویان طالبان هرات ، سومین شهر بزرگ افغانستان و قندهار را هنگام نزدیک شدن به پایتخت ، کابل تصرف کردند.

کنترل طالبان در افغانستان

چرخش در استراتژی

با سقوط مقاومت نیروهای دولتی و کوچک شدن شهرها هر روز ، به نظر می رسید که طالبان موضع ملایم تری را در پیش گرفته است. عفو تسلیم نیروها برای تسریع سقوط

این تاکتیک م effectiveثر واقع شد ، به طوری که صدها سرباز افغان به جای جنگیدن ، سلاح های خود را بر زمین گذاشتند و برخی دیگر رفقای خود را تشویق به انجام این کار کردند. بسیاری از افسران برای نجات خانواده های خود فرار کردند.

اما هیچ کس نمی تواند تضمین کند که شبه نظامیان طالبان بدون در نظر گرفتن استراتژی کارفرمایانشان بی رحمانه عمل نخواهند کرد. قبلاً گزارش هایی مبنی بر کشیدن ون ها در روستاها ، کشتار جمعی و سر بریدن توسط سربازان دولتی منتشر شده است.

خانواده ها نیز از ترس می ترسند زیرا پلیس خانه به خانه می رود و زنان و نوجوانان را به عنوان برده های جنسی می دزدد.

رفتار تروریست ها از داعش براساس شنودهای اطلاعاتی انگلیس ، گمان می رود جهادگران خارجی از پاکستان به ویژه بریتانیایی های پاکستانی نفوذ کرده اند.

گلبدین ، ​​یکی دیگر از ساکنان پولی علم ، گفت که مقامات دولتی همچنان از پیشنهاد تسلیم و عفو طالبان محتاط هستند.

با این حال ، آنها از گزارش هایی مبنی بر کشته شدن مخالفان توسط جنگجویان در ایالت های دیگر وحشت زده شدند. وی گفت: “بسیاری از مقامات محلی مخفی شده اند یا به کابل فرار کرده اند.”

پلیس و ارتش افغانستان در قندهار ، یکی از آخرین شهرهایی که توسط شورشیان طالبان تصرف شده است.  عکس: AP

پلیس و ارتش افغانستان در قندهار ، یکی از آخرین شهرهایی که توسط شورشیان طالبان تصرف شده است. عکس: AP

«عفو طالبان تاکنون خوب است. او گفت که این وضعیت را آرام کرد ، اما هیچ تضمینی وجود ندارد. “

بازگشتی پیروزمندانه

پنجشنبه شب ، طالبان بازگشت پیروزمندانه خود را به این کشور اعلام کردند قندهار ، زادگاه و خانه معنوی جنبش اسلام گرایانبه

نیروهای افغان و شبه نظامیان محلی در شهر جنوبی برای سه نبرد شدید باقی ماندند.

اما تصاویر ستون های خودروهای زرهی که قندهار را ترک می کردند روز پنجشنبه با سقوط مقاومت دولت ظاهر شد.

شورشیان توافقنامه تقسیم قدرت با دولت افغانستان را رد کردند، در قبال آتش بس ، گفت که آنها تنها در ازای امارت اسلامی جدید صلح را می پذیرند.

جزئیات این توافقنامه که توسط مذاکره کنندگان در قطر پیشنهاد شده است ، جایی که تلاش های جدیدی برای احیای مذاکرات صلح در حال انجام است ، در اختیار عموم قرار نگرفته است.

رد “دولت صلح”

غلام فاروق مجروح ، که در حال مذاکره برای غنی رئیس جمهور افغانستان است ، گفت که از طالبان برای تشکیل “دولت مسالمت آمیز” دعوت شده است.

ذبیولا مجاهد ، سخنگوی طالبان ، گفت که این جنبش “درخواست دولت برای آتش بس” را رد کرد. وی تأکید کرد که شورشیان صلح را “تنها در صورت تشکیل حکومت اسلامی” می پذیرند. آنها خواستار خروج رئیس جمهور غنی هستند.

نیروهای دولتی افغانستان به خوبی آموزش دیده بودند اما نتوانستند مهمات ، غذا ، نیروهای کمکی یا پشتیبانی هوایی دریافت کنند. انتقال به راهی اجتناب ناپذیر تبدیل شده است. از سال 2014 ، 45000 نیروی دولتی در نبرد با 75000 نیروی طالبان کشته شده اند.

این گروه همیشه مشروعیت غنی را رد کرده و او را به عنوان “دست نشانده آمریکایی” خطاب کرده است.

در ماه مارس ، دولت توافقنامه تقسیم قدرت آمریکا را رد کرد. طالبان آخرین پیشنهاد غنا را “نشانه ناامیدی” پس از مجموعه ای از این اقدامات می دانند شکست های ویرانگر نظامی این هفته که شورشیان به سرعت به کابل نزدیک می شوند.

طالبان پیشنهاد کابل برای تقسیم قدرت و آتش بس را نمی پذیرند. سخنگوی مجاهدین طالبان گفت: “هدف ما جلوگیری از مداخله خارجی است و حکومت اسلامی در آن کشور تشکیل می شود.”

اگر آنها این پیشنهاد را بپذیرند ، ما آماده آتش بس هستیم. سخنگوی طالبان گفت: “اگر کابل آماده پذیرش خواسته های ما نباشد ، جنگیدن و ادامه جهاد (جنگ مقدس) برای ما دشوار نخواهد بود.”

معامله “پوسیده”

بن والاس ، وزیر دفاع بریتانیا هشدار داد خروج آمریکا از افغانستان یک “اشتباه” است و “منجر به تجدید حیات القاعده می شود که تهدیدی برای غرب است.”

بن والاس گفت غرب به احتمال زیاد عواقب تصمیم خروج از افغانستان را خواهد پرداخت. او با انگشت انتقادی به سمت دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق آمریکا اشاره کرد و توافق با طالبان برای خروج را “فاسد” توصیف کرد.

«در جریان معامله ترامپ با طالبان ، احساس کردم این کار اشتباهی است. احتمالاً همه افراد جامعه بین المللی هزینه عواقب آن را خواهند پرداخت. وی گفت: “من فکر می کنم توافق دوحه یک توافق فاسد بود.”

“من در ملاء عام کاملاً در مورد این موضوع صحبت کردم و این در مورد تصمیمات ایالات متحده بسیار نادر است. والاس به اسکای نیوز در لندن گفت ، اما از لحاظ استراتژیک ، این مشکلات زیادی ایجاد می کند.

“من کاملاً نگران هستم که کشورهای شکست خورده زمینه پرورش چنین افرادی باشند. وزیر دفاع انگلیس هشدار داد به همین دلیل احساس کردم که این زمان یا تصمیم درستی نیست ، زیرا احتمالاً القاعده باز خواهد گشت.

تام توگندات ، نماینده پارلمان بریتانیا ، رئیس کمیته انتخابات در امور خارجی و کهنه سرباز هلمند ، در توییتر خود نوشت: “خروج شتابزده نشانه موفقیت نیست. نیاز به پشتیبان برای باز نگه داشتن در هنگام خروج یک نشانه مطمئن از شکست است. “

این نماینده محافظه کار که آشکارا از خروج انتقاد کرد ، از دوران خدمت خود در نیروهای مسلح افغانستان صحبت کرد.

آوارگان افغان در اردوگاهی موقت در کابل ، پایتخت این کشور.  عکس: AP

آوارگان افغان در اردوگاهی موقت در کابل ، پایتخت این کشور. عکس: AP

وی گفت: “تصمیم بازنشستگی مانند فرشی است که از پای شرکای ما برداشته شده است.”

لرد ریچاردز ، فرمانده سابق ارتش بریتانیا ، به بی بی سی نیوزنایت گفت: “این یک تصدیق ضمنی و در واقع صریح شکست است. برای شکست جدی و تأسف بار ژئواستراتژی و هنر حکمرانی. “

تصمیم جو بایدن رئیس جمهور آمریکا یک اشتباه فاجعه بار بود که به ناامنی جهانی و بی ثباتی کامل در افغانستان منجر شد.

مردم افغانستان پس از 20 سال اشغال ، تحصیل فرزندان خود ، برخی حقوق زنان را هرگز فراموش نخواهند کرد. آنها با زندگی خود و با ترس از بازگشت به شیوه های قرون وسطایی هزینه آن را خواهند پرداخت.

پاریس ، خبرنگار

CB

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *