پگاسوس و “طرف پنهان” دیپلماسی فناوری اسرائیل

[ad_1]

اسرائیل ادعا می کند که یک پیشگام در نوآوری در فن آوری است ، اما به جاسوسی از روزنامه نگاران و فعالان از طریق برنامه Pegasus شرکت اسرائیلی NSO متهم می شود آنها جنبه پنهان این دیپلماسی دیجیتال را منعکس می کنند.

در سال 2010 توسط Shalev Julio و Omri Lavie تاسیس شد و در هرتزلیا ، شمال تل آویو ، شرکت اسرائیلی NSO مستقر شد او اغلب به دلیل برنامه پگاسوس انتقاد می کرد.

این جاسوس افزار فقط برای دسترسی به داده های تلفن های هوشمند استفاده نمی شود ، همچنین دوربین و میکروفون را کنترل می کند.

روز یکشنبه ، 17 رسانه بین المللی فاش کردند که آنها پگاسوس را هک و جاسوسی کرده اند تعداد حداقل 180 روزنامه نگار ، 600 سیاستمدار ، 85 فعال مدافعان حقوق بشر یا 65 تاجر.

شرکت اسرائیلی پگاسوس ، مظنون به جاسوسی گسترده است.  عکس AFP

شرکت اسرائیلی پگاسوس ، مظنون به جاسوسی گسترده است. عکس AFP

در اسرائیل این برنامه “سلاح” محسوب می شود و قابل فروش است سرویس های مخفی سایر کشورها باید موافقت وزارت دفاع اسرائیل را بدست آورند.

NSO این دوشنبه “ادعاهای کلاهبرداری” را رد می کند و اطمینان داد که وی فقط “برای نجات جان و جلوگیری از جنایات و اقدامات تروریستی” اقدام می کند.

“آن زمان ما مورد توجه قرار گرفتیم هیچ مدرکی وجود ندارد “اودد هرشکوویتز ، سخنگوی این گروه ، به رادیو اسرائیل گفت:” فردی در این لیست هدف سیستم پگاسوس است. “

“این یک سوال بزرگ برای من است این است که بدانیم آیا NSO از وجود آن اطلاع داشته است یا نه به افرادی که جاسوسی می کردند ، “می بروکس-کمپلر ، کارشناس امنیت سایبری اسرائیلی ، به خبرگزاری فرانسه گفت.

“ما باید با این فناوری از طرف مشتریان بیشتر آشنا شویم به جای فروش آن به رژیمهایی که بتوانند از آن برای جاسوسی درمورد جمعیت و مخالفان خود استفاده کنند. در اصل ، این یک مشکل است ، به ویژه برای وزارت دفاع ، “که اجازه صادرات خود را می دهد”.

در ارتباط با خبرگزاری فرانسه ، وزارت دفاع اظهار داشت كه “دسترسی وجود ندارد به اطلاعات جمع آوری شده توسط مشتریان NSO “، اما یادآوری کرد که اگر مشتریان این برنامه ها شرایط استفاده را نقض کنند اقدامات” مناسب “انجام می شود.

چند صد شرکت در بخش امنیت سایبری در اسرائیل وجود دارد.  عکس AFP

چند صد شرکت در بخش امنیت سایبری در اسرائیل وجود دارد. عکس AFP

و بعضی از آنها هستند متخصص در فن آوری های تهاجمی ، که اجازه نفوذ به سیستم های دیگر را می دهد.

آهارون آهارون ، مدیر ارگان نوآوری اسرائیل ، در سال 2019 به خبرگزاری فرانسه گفت که “بخش خوبی در استفاده از فناوری (امنیت سایبری) وجود دارد و ممکن است قسمت تاریک تری داشته باشد. من فکر می کنم NSO تا حدودی بر این جنبه تاریک استوار است. “

صادرات

“اسرائیل جوجه کشی فن آوری های سرکوبگر است”جاناتان کلینگر ، وکیل متخصص حقوق کامپیوتر ، به خبرگزاری فرانسه گفت. “این یک مدل تجاری غم انگیز است … اما غیرقانونی نیست.”

اسرائیل در حال صادرات پیشرفت های فن آوری خود است در بخش فن آوری کشت و صنعت ، بلکه در صنایع نظامی ، مانند هواپیماهای بدون سرنشین ، سیستم های موشکی یا هوش مصنوعی ، که روابط دیپلماتیک با سایر کشورها را پشتیبانی می کند.

براساس افشاگری های روز یکشنبه ، چهار کشور عربی از پگاسوس استفاده کردند: امارات متحده عربی ، مراکش ، بحرین و عربستان سعودی. سه نفر اول آنها در سال 2020 روابط خود را با اسرائیل و سپس بین ریاض و تل آویو ذوب شد.


“اسرائیل یک دستگاه جوجه کشی برای فن آوری سرکوبگر است.” عکس AFP

آیا استفاده از برنامه بحث برانگیز NSO به نفع این نزدیک شدن دیپلماتیک است؟ جوئل گوزانسکی ، محقق م atسسه مطالعات امنیت ملی (INSS) گفت: “اراده آمریکا برای فروش F-35 های خود به امارات و فشار آنها (به نفع عادی سازی) اوضاع را تغییر داد ، اما برنامه پگاسوس این کار را نکرد.” در تل آویو.

“20 یا 30 سال پیش ، صادرات اسلحه به اسرائیل اجازه داد تعداد زیادی روابط دیپلماتیک برقرار کند یا به طور غیررسمی با کشورهای آفریقا ، آسیا یا خاورمیانه و همین وضعیت در حال حاضر اتفاق می افتد. اما اکنون این مجموعه چیزهای بیشتری برای فروش دارد ، مانند مجموعه ای از ابزارهای امنیت سایبری. “

با این حال ، این معلوم شد که “تیغ با دو تیغهوی گفت: “زیرا اسرائیل همچنین می تواند به عنوان کشوری دیده شود که به رژیم های استبدادی کمک می کند تا آزادی های مدنی را سرکوب کنند.”

آژانس AFP

PB

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *