پدرو کاستیلو در کنگره پرو در آزمون لیکوسوم موفق می شود و برنامه دولت خود را ارائه می دهد

[ad_1]

کنگره پرو ، تحت سلطه مخالفان راست ، روز جمعه به کابینه رئیس جمهور چپ گرا پدرو کاستیلو رای اعتماد داد. بنابراین ، رئیس جمهور پس از مجموعه ای از شکست ها از زمان روی کار آمدن یک ماه پیش ، توانست همچنان در مقام خود باقی بماند.

پس از یک بحث داغ که از روز پنجشنبه آغاز شد ، کابینه ، به رهبری مهندس گیدو بلیدو ، موفق شد 73 رای موافق و 50 رای مخالف، بدون ممتنع وی برای زنده ماندن به 63 نفر نیاز داشت (از 124 نماینده حاضر در جلسه).

ماریا دل کارمن آلوا ، نماینده کنگره ، پس از رای گیری گفت: “در نتیجه ، موضوع اعتماد تصویب شد.”

پس از غلبه بر اولین آزمایش کاستیلو در دوران ریاست جمهوری خود که در 28 ژوئیه آغاز شد ، از کنگره در توییتر تشکر کرد و تأیید کرد که “اجماع به ما اجازه می دهد تا با مردم حکومت کنیم و سیاست های عمومی با ماهیت اجتماعی را توسعه دهیم.”

مرحله جدیدی؟

در صورت رد رای ، کاستیلو باید نخست وزیر دیگری را جایگزین بلیدو و سازماندهی مجدد کابینه تعیین کند.

این امر بر دستور کار دولت تأثیر می گذارد و عدم قطعیت را طولانی خواهد کرد که از ابتدای سالی که کمپین انتخاباتی آغاز شد در پرو وجود داشته است و این بر اقتصاد تأثیر می گذارد.

عمدتا نیمکت های حزب فوق محافظه کار Renovación Popular و Fuerza Popular ، تشکیلات پوپولیستی جناح راست به رهبری کیکو فوجیموری ، کاندیدایی که در رأی گیری 6 ژوئن از کاستیلو شکست خورد ، مخالف رای دادند.

در جریان مناظره ، ادواردو کاستیلو ، قانونگذار فوجیموری خواستار رای مخالف شد و استدلال کرد که این یک “کابینه بسیار مورد پرسش است که به گروه های جبهه (چریک شکست خورده مائوئیست) در جاده درخشان ، که بین پرو و ​​وحشت در پرو گسترش می دهد ، بین 1980 تا 1980 متصل است.” 2000

اظهارات مشابه علیه کاستیلو و متحدانش در طول مبارزات انتخاباتی رایج بود.

گویدو بلیدو ، رئیس ستاد پرو (در مرکز) این جمعه پیش از کنگره در لیما با مطبوعات صحبت کرد.  عکس: AFP

گویدو بلیدو ، رئیس ستاد پرو (در مرکز) این جمعه پیش از کنگره در لیما با مطبوعات صحبت کرد. عکس: AFP

این بحث شدید این کار از صبح پنجشنبه پس از ارائه برنامه های دولت برای نیم چرخه از سوی بلیدو آغاز شد ، اما جلسه بعد از ساعت 11 صبح به تعویق افتاد و این جمعه از سر گرفته شد.

بلیدو گفت: “اهداف فوری شکست همه گیری ناشی از COVID-19 و فعال سازی مجدد اقتصاد ما است” ، بدون ذکر وعده اصلی کمپیلو د کاستیلو در مبارزات انتخاباتی. مجمع موسسان را تشکیل می دهد ، پیشنهاد مخالفان وی

عدم اطمینان در مورد کابینه اقتصاد را تحت تأثیر قرار داده است ، که این نیز می شود دلار را بردارید و کیسه را کنار بگذارید، پس از یک دوره پنج ساله درگیری بین قوه مجریه و مقننه که این کشور را مجبور به داشتن سه رئیس جمهور در چند روز ، در نوامبر 2020 کرد.

آگوستو آلوارز رودریچ ، تحلیلگر پیش بینی می کند که دولت در این آزمون موفق خواهد شد.

این تحلیلگر به خبرگزاری فرانسه گفت: “دولت برای کسب اعتماد رای دارد” و توضیح داد که کنگره در تلاش است تا از ایجاد درگیری با قوه مجریه جلوگیری کند.

رئیس جمهور پدرو کاستیلو (کلاه بر سر دارد) و کابینه اش قبل از کنگره این جمعه در لیما.  عکس: XINHUA

رئیس جمهور پدرو کاستیلو (کلاه بر سر دارد) و کابینه اش قبل از کنگره این جمعه در لیما. عکس: XINHUA

آلوارز رودریچ قبل از بحث گفت: “کنگره نمی خواهد به دولت ابزارهایی برای انحلال سریع آن بدهد ، در حالی که دوره پنج ساله خود را به تازگی آغاز کرده است.”

اگر قانونگذاران دوبار رای اعتماد به یک دولت را رد کنند ، قانون اساسی به رئیس جمهور این حق را می دهد که کنگره را منحل کرده و انتخابات پارلمانی جدید برگزار کند.

کچوا و آیمارا در پارلمان

اختلافات بین دولت جدید و مخالفان 10 روز پیش برای وزیر خارجه هکتور بهار هزینه داشت. اسکار مورتوا ، دیپلمات حرفه ای بدون هیچ گونه ارتباط با چپ ، که در سال 2006 این سمت را بر عهده داشت ، جایگزین او شد.

با این حال ، رقبای کاستیلو انتظار داشتند او قبل از رای اعتماد ، تغییرات بیشتری در کابینه انجام دهد ، چیزی که رئیس جمهور آن را رد کرد. انتصاب بلیدو توسط مخالفان به شدت زیر سوال رفته است.

رئیس پارلمان در ابتدای جلسه امروز جمعه اعلام کرد که امکان صحبت به زبان کچوا وجود دارد ، زیرا ترجمه ای به اسپانیایی وجود خواهد داشت. در روز پنجشنبه ، او بلیدو را قطع کرد و از او خواست که هنگام شروع ارائه ، فقط به زبان اسپانیایی صحبت کند و به Quechua و Aymara سلام کند.

بلیدو ارائه خود را به زبان اسپانیایی ادامه داد ، اما تاکید کرد که زبانهای کچوا و آیمارا نیز زبانهای رسمی پرو هستند.

بلیدو در آخرین سخنرانی خود در این روز جمعه ، دقایقی قبل از رای گیری ، سلام دیگری به کچوا ارسال کرد و سپس به زبان اسپانیایی گفت: “من باید همه آنها (مردم اصلی پرو) را توجیه کنم ، مهم نیست در طول راه چه اتفاقی می افتد.” به

کچوآ – زبان اینکاهای باستانی – و آیمارا روزانه توسط پنج میلیون نفر از 33 میلیون پروی صحبت می شود.

منبع: خبرگزاری فرانسه

CB[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *