و توافقنامه صلح؟ از سال 2016 تاکنون نزدیک به 250 چریک سابق FARC در کلمبیا کشته شده اند

[ad_1]

در صحنه ای از مستندی که اخیراً منتشر شده است آرامش، توسط توماس پینسون ، کارگردان کلمبیایی ، دو هواپیمای نظامی در حال پرواز بر فراز اردوگاه هستند ، جایی که صدها چریک منتظر نتیجه مذاکرات در هاوانا در سال 2016 هستند. “اجازه ندهید آنها مرا بکشند زیرا من می خواهم به صلح بروم!”

چند ماه بعد ، پس از توافق برای ادغام مجدد در دولت رئیس جمهور وقت خوان مانوئل سانتوس ، حدود 7،600 مبارز نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا (FARC) اسلحه های خود را کنار گذاشته و به جنگی پایان دادند که بیش از نیمی از آن به طول انجامید. قرن.

طنز سیاه مبارز چریکی ماه گذشته به طرز غم انگیزی در مرکز ورزشی مدرسه فرانسیسکو آرانگو در ویلاویچنسیو واقع شد ، 150 کیلومتری بوگوتا ، در بخش متا ، جایی که هزاران جنگجوی سابق در آن به اصطلاح “زیارت برای صلح و زندگی” مستقر بودند. .

تولیو موریو آویلا ، یکی از رهبران ادغام مجدد FARC el Meta ، گفت: “ما عزاداری می کنیم ، گریه می کنیم و برای مرگ همرزمان خود پاسخ می خواهیم.”

از زمان امضای توافقنامه صلح در سپتامبر 2016 ، تقریباً 250 مبارز سابق کشته شده اند ، اکثریت شرکت کنندگان در برنامه های توافق شده در توافقنامه هاوانا ، اعم از ادغام مجدد ، مددکاری اجتماعی یا محصولات کشاورزی.

عکسی که ماجرا را مشخص کرد: رئیس جمهور وقت کلمبیا.  خوان مانوئل سانتوس ، از کوبا ، رائول کاسترو ، و رهبر عالی فارک ، رودریگو لندن ،

عکسی که داستان را ساخت: رئیس جمهور وقت کلمبیا. خوان مانوئل سانتوس ، کوبایی ، رائول کاسترو و رئیس FARC ، رودریگو لوندوئو ، “تیموچنکو” ، در 26 سپتامبر 2016 صلح را امضا می کنند. عکس: AP

هیچ کس به طور قطعی نمی داند که قاتلان چه کسانی هستند که در بیشتر موارد باقی مانده اند مجازات نشده. آنها ممکن است اعضای گروههای چریکی باشند – اقلیت بسیار کمی از FARC – که سلاحهای خود را رها نکرده و آنها را پس نگرفته اند. یا مهاجمان شبه نظامی در ارتباط با صاحبان زمین ، سیاستمداران راست گرا یا قاچاقچیان مواد مخدر.

“آلبیرو زندگی می کند ، جنگ ادامه دارد!” او کتیبه ای را ضمیمه زمین فوتبال در مدرسه فرانسیسکو آرانگو می خواند که حدود بیست مبارز سابق در آن بازی می کنند. این اشاره به خوان دو عیسی مونروی ، نامزد آلبیرو است که ترور او در اکتبر ، در حدود 60 کیلومتری جنوب ویلاویچنسیو ، دلیل راهپیمایی مادام العمر بود.

آلبیرو در یک مزرعه کوچک کاکائو که با دیگر مبارزان سابق اداره می کرد کشته شد. قاتل یکی از اعضای شکاف FARC بود که حاضر نشد اسلحه خود را زمین بگذارد.

“این یک مشکل پیچیده اجتماعی است. بسیاری از کسانی که ماشه را می کشند معتقدند که افراد بد را می کشند. دیگران این کار را برای پول انجام می دهند. ”گفت: لوئیز رنه مدینه ، یکی از چریک های سابق مستقر در اردوگاهی در ویلاویچنسیو. اما چه کسی پشت این قضیه است؟ چه کسی مغز پشت این اقدامات است؟ این مورد بررسی نمی شود. “

تقویم پارتیزانی FARC سابق.  / خبرگزاری فرانسه

تقویم پارتیزانی FARC سابق. / خبرگزاری فرانسه

مرگ آلبیرو وارد گزارش رسمی دولت محافظه کار ایوان دوکه و مرد قدرتمند راست کلمبیا ، رئیس جمهور سابق شد آلوارو اوریبهکه این قتلها ده ها جناح رقیب خود چریک را مستقر کرد. وقتی ایوان مارکز و دیگر رهبران پیشین فارک در سال 2019 اعلام کردند که دوباره اسلحه به دست می گیرند ، این کاملا منطبق بر گفتمان رسمی بود.

بسیاری از کلمبیایی ها – نه فقط 50.2 درصد که به توافقنامه صلح 2016 صحه گذاشتند – مایلند باور کنند که “تروریست های” FARC یکدیگر را می کشند.

ماریا جیمنا دوسان ، نویسنده کتاب سانتوس: پارادوکس های صلح و قدرت ، می گوید: اما واقعیت بسیار پیچیده تر است: “شکی نیست که انتقام گیری وجود دارد ، اما گفتن دلیل اصلی این امر خلاف واقع است.” او در یک مصاحبه تلفنی . در حقیقت ، قاچاق مواد مخدر عامل اصلی است ، وی افزود: “بسیاری از رزمندگان سابق کشته شده از بخش های مربوط به مواد مخدر FARC هستند (…) ، از بازگشت به قاچاق مواد مخدر خودداری می کنند ، کشته می شوند.

چریک های سابق فارک با کاروانی از اتوبوس ها و کامیون ها در ژوئیه سال 2020 به منطقه جدید ادغام مجدد در موتاتا ، آنتیوکیا ، کلمبیا منتقل شدند. عکس: خبرگزاری فرانسه

چریک های سابق فارک با کاروانی از اتوبوس ها و کامیون ها در ژوئیه سال 2020 به منطقه جدید ادغام مجدد در موتاتا ، آنتیوکیا ، کلمبیا منتقل شدند. عکس: خبرگزاری فرانسه

دلیل اصلی ، نویسنده استدلال می کند ، امتناع دولت Duque از اجرای اصلاحات ارضی ، و به ویژه برنامه جایگزینی محصولات جایگزین کوکا از طریق حمایت اقتصادی از تولید کنندگان کوکا ، همانطور که در هاوانا توافق شده است: “افراد زیادی در قدرت هستند – از نظر سیاسی قبیله هایی که با قاچاق مواد مخدر رابطه داشته اند و تصمیم گرفته اند که علاقه ای به این اصلاحات ندارند ، “.

این قابل بحث نیست دولت از چریک های سابق محافظت نمی کند. همین امر در مورد بیش از 300 فعال اجتماعی و محیط زیست صدق می کند ، و هیچ ارتباطی با چریکهایی ندارند که امسال کشته شده اند.

“بیشتر FARC به روند صلح متعهد هستند. دولت نیز باید از این امر تبعیت کند “. خوان فرناندو کریستو وزیر داخله سابق سانتوس گفت.

این اولین بار نیست که تلاش می شود ابتکار عمل سیاسی حزب کلمبیایی را منحل کند. در اواسط دهه 1980 ، پس از تلاش برای مذاکره با صلح با دولت ، FARC یک بازوی سیاسی ، حزب Unión Patriótica تشکیل داد. کریستو که پدرش توسط FARC کشته شد ، گفت: “گروه های شبه نظامی با حمایت مالکان زمین ، قاچاقچیان مواد مخدر و ارتش موجی از وحشت را علیه حزب جدید ایجاد کرده اند.”

در طی دو سال ، نزدیک به 1600 عضو حزب کشته شدند ، از جمله 145 شورای ، 15 شهردار ، 11 معاون و سه سناتور. “آنچه اکنون اتفاق می افتد هولوکاست اتحادیه میهنی نیست؛ با این حال ، ما در آن مسیر حرکت می کنیم. “

دوسان معتقد است كه دستگیری رهبر فارك در سال 2018 به اتهام قاچاق مواد مخدر به منظور خرابكاری صلح صورت گرفته است. وی گفت: “علیه خوان مانوئل سانتوس توطئه ای برای تجزیه FARC صورت گرفت و این امر هنگامی محقق شد كه ماركس دوباره اسلحه به دست گرفت.” قبلاً مشخص شده است كه دادستان ارشد دادستان سابق ، نستور امبرتو مارتینز هیچ مدرکی مبنی بر قاچاقچی مواد مخدر سانتریچ نداشت.

طرح فقط تا حدی کار می کند. بیشتر FARC از مارکز پیروی نمی کردند. گریسلدا لوبو ، سناتور حزب سیاسی حزب پیشین سابق ، معروف به همان مخفف FARC ، به بوگوتا گفت: “استفاده مجدد از رفقای سابق صرفاً برای توجیه حق است ، که می خواهد جنگ را ادامه دهد.” “آنها می خواهند شب تاریک طولانی را طولانی کنند.”

توسط اندی رابینسون ، توسط ویلاویچنسیو ، کلمبیا

CB

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *