واکنش شدید آمریکا علیه مکزیک در مورد آزادی رئیس ارتش متهم به قاچاق مواد مخدر

[ad_1]

دولت ایالات متحده “ناامیدی عمیق” این شنبه را از تبرئه وزیر دفاع پیشین مکزیک ابراز کرد سالوادور سینفوئگوسو دولت آندرس مانوئل لوپز اوبرادور را متهم كرد با افشای اطلاعات محرمانه ای که DEA قرارداد را نقض می کند یک آمریکایی آن را به اشتراک گذاشته بود.

ما از تصمیم مکزیک برای بستن تحقیقات خود بسیار ناامید شده ایمیک منبع ارشد از وزارت دادگستری ایالات متحده به EFE گفت: “برای Cienfuegos و” برای انتشار اطلاعات مشترک با مکزیک به روشی محرمانه. “

اشاره وی به تصمیم دولت مکزیک برای انتشار این جمعه بود پرونده 748 صفحه ای که واشنگتن به وی داد به Cienfuegos، گزارشی مفصل با هزاران رهگیری تلفنی از روسای مواد مخدر بین سالهای 2015 و 2017.

این اشاره به حفاظتی دارد که سیانفوئگوس هنگام حضور در وزارت دفاع در دوران ریاست جمهوری انریکه پنا نیتو از یک کارتل مواد مخدر انجام داد.

رئیس جمهور آندرس مانوئل لوپز اوبرادور در طی یک کنفرانس مطبوعاتی دفاع از Cienfuegos و انتقاد از DEA.  (EFE)

رئیس جمهور آندرس مانوئل لوپز اوبرادور در طی یک کنفرانس مطبوعاتی دفاع از Cienfuegos و انتقاد از DEA. (EFE)

منبع افزود: “این” ، معاهده کمک حقوقی متقابل بین مکزیک و ایالات متحده را نقض می کند ، و می پرسد آیا واشنگتن می تواند به اشتراک اطلاعات ادامه دهد یا خیر در حمایت از تحقیقات جنایی خود مکزیک “

این پرونده ، یک رسوایی واقعی سیاسی ، با واقعیت رئیس جمهور بیشتر تشدید شد لوپز اوبرادور مستقیماً وصل کنید. وی نه تنها تصمیم دادستان برای تبرئه سینفوئگوس را تأیید کرد ، بلکه همچنین تصویب کرد گفت: آنها “آزمایشات تولید کردند”.

Cienfuegos اکتبر گذشته در کالیفرنیا دستگیر شد و توسط دادستان های آمریکا متهم شد برای کارتل دارویی H-2 کار کنیدتوسط حامی سانچز ، جدایی از خانواده بلتران لیوا ، براساس تحقیق 7 ساله توسط آژانس مبارزه با مواد مخدر (DEA).

ضربه های تلفنی باعث به خطر افتادن رئیس سابق ارتش سالوادور سیانفوئگوس زپدا می شود.  (AP)

ضربه های تلفنی باعث به خطر افتادن رئیس سابق ارتش سالوادور سیانفوئگوس زپدا می شود. (AP)

در ماه نوامبر ، دادستانی مکزیک و وزارت دادگستری ایالات متحده به توافق اضطراری رسیدند ایالات متحده هزینه های قاچاق مواد مخدر و پولشویی را پس گرفته است در مقابل Cienfuegos در ازای تحقیق در مکزیک.

به وقت نیویورک او می گوید فشار شدیدی از سوی مکزیک برای این اتفاق وجود دارد. حتی دولت لوپز ابرادور تهدید به اخراج عوامل DEA کرد در صورت عدم استرداد ژنرال در قلمرو مکزیک. ایالات متحده تسلیم شد تا بتواند به فعالیت خود در مکزیک ادامه دهد.

فقط در مدت پنج روز ، دادستان های مکزیک تحقیق کردند که DEA هفت سال طول کشید و در نهایت Cienfuegos را تبرئه کرد. این سرعت برائت هدفی خواهد داشت تغییر دولت در ایالات متحده را پیش بینی می کندزیرا جو بایدن ، رئیس جمهور جدید ، مانند دونالد ترامپ خیرخواه نخواهد بود.

آلخاندرو مادراسو ، کارشناس سیاست دارو در دانشگاه CIDE مکزیک گفت: “اگر آنها پرونده را پس از روی کار آمدن بایدن بسته اعلام کنند ، ایالات متحده باید به آن پاسخ دهد.” “آنها عجله دارند تا پرونده را زیر فرش جارو کنند”، تمرکز.

ژنرال سالوادور سیان فوئگوس در کنار رئیس جمهور انریکه پنا نیتو در زمان وزیر دفاع.  (خبرگزاری فرانسه)

ژنرال سالوادور سیان فوئگوس در کنار رئیس جمهور انریکه پنا نیتو در زمان وزیر دفاع. (خبرگزاری فرانسه)

روزنامه نیویورک همچنین به تشریح وزن فزاینده ارتش در مکزیک پرداخته و زمینه این قسمت را نشان می دهد. “در لوپز اوبرادور ، ژنرال های کشور متحدی مشتاق پیدا کردند. وی گفت: “این ارتش ارتش را به ستون اصلی اقدامات ضد خشونت تبدیل كرده و در سراسر كشور مستقر می شود تا در خیابان های شهر گشت بزند ، اعضای كارتل را ردیابی كند و آزمایشگاه های مواد مخدر را ببندد.”

اما با این مسئولیت ها ، توزیع بودجه نیز افزایش یافته است. “اگرچه لوپز اوبرادور بودجه عمومی را در همه زمینه ها تحت سیاست های ریاضت اقتصادی نابود کرده است ، اما او نیروهای مسلح را نجات داده است ، افزایش هزینه های دفاعی تقریبا 40٪ آلخاندرو هوپ ، تحلیلگر امنیتی در مکزیکوسیتی ، گفت: “از زمان روی کار آمدن در سال 2018 ،” ارتش یک بازیگر اصلی سیاسی در زندگی عمومی کشور است. “

این سیلی بزرگی به نهادهای آمریکایی است. مادراسو گفت: “بدیهی است که دولت مکزیک بیش از دولت ایالات متحده که زیرمجموعه آن قرار گرفته است ، از ارتش خود می ترسد.”

صد آتش سوزی “پدرخوانده” حدود هفت سال پیش ، DEA رهگیری تماس های تلفنی کارتل H-2 را آغاز کرد و یک عملیات بزرگ را با تحلیلگران و نظارت شخصی انجام داد.

چهره های روسای کارتل دائما از شخصیتی نقل می کردند که آنها را پدرخوانده می نامیدند. مدتی بعد ، آنها کشف کردند که آن Cienfuegos است.

در این مکالمات ، آنها اظهار داشتند که پدرخوانده از آنها محافظت کرده است ، که به از بین بردن رقابت و تسهیل قاچاق کوکائین و هروئین کمک کرد، مت آمفتامین و ماری جوانا برای ایالات متحده است.

برائت از Cienfuegos در مکزیک نشان دهنده یک ضربه شدید به DEA است. همچنین اصلاح قانونی که توسط لوپز اوبرادور آغاز شد و اقدامات این نیرو – و سایر افراد – را در خاک مکزیک محدود می کند.

این تشدید چهار روز قبل از روی کار آمدن جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده رخ می دهد و عدم اطمینان درباره مسیری که روابط دوجانبه خواهد گرفت ، افزایش می یابد.

DV

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *