هرج و مرج در افغانستان منجر به خشونت در واشنگتن می شود

[ad_1]

تصویری از جو بایدن که سرش را خمیده ، متروک و در آستانه اشک در چشمان خبرنگاران چسبیده بود تا در مورد کشته شدن 13 سرباز آمریکایی در افغانستان توضیح دهد ، دقیقاً همان عکسی بود که کاخ سفید می خواست از آن جلوگیری کند. رئیس جمهور تصمیم گرفت نیروهای خود را از این کشور پس از 20 سال جنگ خارج کند.

بایدن ، که روز پنجشنبه پس از بمب گذاری انتحاری در فرودگاه کابل با چشمان سوزان مواجه شد ، اکنون در تلاش است تا با حمله صبح روز شنبه شنبه به مواضع گروه جهادی داعش-ک در یک استان جنوبی افغانستان حمله کند.

به این ترتیب ، او می خواهد این تصویر تلخ را جایگزین تصویر یک رئیس جمهور فعلی کند که به وعده خود مبنی بر “تعقیب” مسئولان و “جبران آنها” برای مرگ آمریکایی ها و 170 افغانی دیگر که با آنها همکاری کرده اند ، عمل می کند.

اما نمایشنامه امروز بایدن تنها به انتقام یا تخلیه امن نیروهایش از فاجعه در افغانستان قبل از 31 اوت ، مهلت خروج محدود نمی شود.

هرج و مرج و ده ها کشته و زخمی امروز پنجشنبه در کابل در پی حمله وحشیانه تروریستی در پایتخت افغانستان.  عکس: REUTERS

هرج و مرج و ده ها کشته و زخمی امروز پنجشنبه در کابل در پی حمله وحشیانه تروریستی در پایتخت افغانستان. عکس: REUTERS

نبرد واشنگتن

رئیس جمهور در حال حاضر حمایت می کند میدان جنگ دیگر این او را بیشتر از بحران در این کشور آسیایی تهدید می کند: چندین جمهوری خواه آنها خواهان استعفای او هستند و در مورد استیضاح صحبت می کنند و حتی دموکراتها با “آتش دوستانه” به او حمله کرده اند و انتقاد می کنند که او برای محافظت از فرودگاه کابل به طالبان متکی است ، که در نهایت محل سنگین ترین حمله نیروهای آمریکایی در یک دهه گذشته است.

اگرچه ایالات متحده تمایل دارد در مقابل فجایع ملی متحد شود ، اما شکاف عمیقی که در واشنگتن وجود دارد با افغانستان در حال گسترش است.

شدیدترین انتقادات از جانب جمهوری خواهان وارد می شود. “جمهوریخواه 3 عضو اتاق الیس استفانیک در توییتر گفت:” دست جویدن باید در دستانش باشد.

سناتور جمهوری خواه جاش هاولی با بیان اینکه رئیس جمهور باید استعفا دهد ، او را مسئول “شکست وحشتناک در افغانستان” دانست.

مارشا بلکبرن ، یکی دیگر از همکارانش ، صراحتا از همه مقامات ارشد دولت بایدن خواست تا استعفا دهند.

نیروهای پلیس طالبان شنبه شنبه در خیابان های کابل گشت می زنند.  عکس: AP

پلیس های طالبان شنبه شنبه در خیابان های کابل گشت می زنند. عکس: AP

کوین مک کارتی ، رهبر اقلیت جمهوری خواه ، بدون درخواست استعفای خود گفت که اقدامات بایدن “ضعف و بی کفایتی را منعکس می کند”.

استیضاح؟

برخی جمهوری خواهان ایده های متفاوتی دارند: از استیضاح در کنگره تا استیضاح از طریق بیست و پنجمین متمم قانون اساسی، که تعیین می کند که معاون رئیس جمهور می تواند در صورت ناتوانی رئیس جمهور برای انجام وظایف ، اختیارات خود را به دست گیرد.

سناتور لیندسی گراهام ، سناتور فوق محافظه کار ، گفت: “من معتقدم بایدن باید مورد سرزنش قرار گیرد و این ناعادلانه ترین کاری است که یک فرمانده کل ارتش تاکنون انجام داده است.”

در حال حاضر ، تقریباً غیرممکن است که روند سیاسی پیشرفت کند از آنجا که دموکرات ها هر دو مجلس را کنترل می کنند و اکثریت زیادی برای فعال شدن مورد نیاز است.

افغانستان به تعداد

با این حال ، این فراخوان ها علیه رئیس جمهور می تواند رای دهندگان جمهوری خواه را با نزدیک شدن به انتخابات قطعی میان دوره ای پارلمانی در نوامبر 2022 ، که مخالفان امیدوارند اکثریت را به دست آورند ، بسیج کند.

محبوبیت بایدن در حال حاضر حدود 3 امتیاز کاهش یافته است به گفته RealClearPolitics ، از 1 اوت تحت تأثیر بحران افغانستان ، اما همچنین از شیوع COVID-19 در ایالات متحده ناشی از نوع دلتا ، ناشی از آن است.

“دوست آتشین”

افغانستان نیز بیدار شد انتقاد در خود صفوف دموکراتیکبه قوی ترین رای از سوی سناتور روبرت منندز ، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ، که جلسه اضطراری کنگره را برای مقابله با بحران در افغانستان تشکیل داد و از نمایندگان خواست تا تعطیلات تابستانی خود را پایان دهند.

صفوف افغانانی که می خواهند از کشور فرار کنند شنبه این هفته در مقابل فرودگاه کابل ادامه یافت.  عکس: AFP

صفوف افغانانی که می خواهند از کشور فرار کنند شنبه این هفته در مقابل فرودگاه کابل ادامه یافت. عکس: AFP

وی در بیانیه ای گفت: “وقتی منتظر جزئیات بیشتر اتفاقات هستیم ، یک چیز واضح است: ما نمی توانیم در امنیت آمریکایی ها به طالبان اعتماد کنیم.”

نانسی پلوسی ، رئیس حزب دموکرات از نمایندگان مجلس خواست تا از سفر به این کشور خودداری کنند و گفت که “از وضعیت امنیتی و بشردوستانه در افغانستان بسیار” نگران است.

احمد کورو ، استاد علوم سیاسی در دانشگاه ایالتی سن دیه گو و نویسنده کتاب اسلام ، اقتدارگرایی و توسعه نیافتگی ، گفت: کلاریون که “جمهوری خواهان سعی خواهند کرد از این لحظه استفاده کنند. آنها به ویژه از قربانیان آمریکایی در روند خروج استفاده خواهند کرد. اما مشکل اصلی آنها این است که این تهاجم فاجعه بار توسط رئیس جمهور جمهوریخواه: جورج دبلیو بوش حل و فصل شد.

متیو بکمن ، استاد علوم سیاسی در دانشگاه کالیفرنیا نیز تاکید کرد کلاریون این لحظه: “واقعیت این است که هیچ راهی زیبا برای باخت در جنگ وجود ندارد. با نگاهی تاریخی تر ، من گمان می کنم که میراث شکست ها در افغانستان از جانب جورج دبلیو بوش خواهد بود. و سپس باراک اوباما بسیار بیشتر از دونالد ترامپ یا جو بایدن. “

این کارشناس معتقد است که رئیس جمهور می تواند بر این شوک هایی که امروز او را آشکار می کند ، غلبه کند. وی افزود: آمریکایی ها (و قانونگذاران) بدیهی است که ترجیح می دهند همه چیز خوب پیش برود ، اما سرانجام اکثر شهروندان و اعضای کنگره به محض بازگشت سربازان آمریکایی به وطن ادامه می دهند.

همه موافقند افغانستان لکه ای بر میراث بایدن خواهد بودبه فراموش کردن تصویر سقوط فرودگاه و رئیس جمهور خرد شده و ناتوان آسان نخواهد بود. در حال حاضر چالش این نیست که هزینه های جدی سیاسی اضافه شود.

واشنگتن ، خبرنگار

CB

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *