هائیتی در تلاش است تا معمای ترور رئیس جمهور را حل کند

[ad_1]

تحقیقات در پورتو پرنس برای ترور رئیس جمهور هائیتی جوینل مویز جمعه ادامه داد و تلاش کرد تا رمز و راز دستور حمله را انجام دهد گروه مسلح 28 نفره: 26 کلمبیایی و دو آمریکایی تبار هائیتی.

دستورالعمل های مربوط به مزدوران کلمبیایی که دست کم چهار شرکت پرداخت می کردند ، درحال افزایش بود که شک و تردیدها در مورد سرپرستان خود رئیس جمهور مقتول افزایش یافت.

پلیس هائیتی روز جمعه اعلام کرد که در مجموع 20 نفر از جمله 18 کلمبیایی و دو آمریکایی به جرم دست داشتن در ترور رئیس جمهور موسی در اوایل روز چهارشنبه در خانه وی بازداشت شده اند.

لئون چارلز ، مدیر کل پلیس هائیتی گفت ، سه کلمبیایی ، که به عضویت فرماندهی نیز متهم شده اند ، توسط پلیس کشته شده اند ، در حالی که هشت نفر دیگر همچنان آزاد هستند ، اگرچه این ارقام اندکی با سایر منابع رسمی متفاوت است.

سلاح ها و موادی که گفته می شود مهاجمان از آنها استفاده کرده اند ، از جمله قمه ، تلفن و گذرنامه کلمبیا توسط پلیس کشف و ضبط شده و به مطبوعات نشان داده شده و همچنین چندین مظنون در مقابل دیوار صف کشیده و دستبند بسته اند.

پلیس در جستجوی سرنخی برای ترور رئیس جمهور یوونل مویز در روز جمعه در پورتو پرنس ، پایتخت هائیتی است.  عکس: AP

پلیس در جستجوی سرنخی برای ترور رئیس جمهور یوونل مویز در روز جمعه در پورتو پرنس ، پایتخت هائیتی است. عکس: AP

فرماندهان ارشد ارتش و پلیس کلمبیا جمعه امروز اعلام کردند که حداقل 17 نفر از نیروهای سابق کلمبیایی در ترور دست داشتند.

ژنرال خورخه لوئیس وارگاس ، رئیس پلیس کلمبیا ، در یک بیمارستان کنفرانس مطبوعاتی

یکی از کلمبیایی های بازداشت شده داشت تشکیل نخبگانهمانطور که این جمعه برای مطبوعات محلی فاش شد ، وی را به عنوان مانوئل آنتونیو گروسو گوارین ، یکی از “آموزش دیده ترین سربازان ارتش کلمبیا” معرفی کرد.

از طرف خود ، فرمانده ارتش کلمبیا ، ژنرال لوئیس فرناندو ناوارو ، گفت: “ما در تأیید اینکه شهروندان کلمبیایی درگیر در این حوادث متعلق به ارتش ، ارتش ملی نیستند ، قاطعانه عمل نمی کنند. “

ژنرال خورخه لوئیس وارگاس (مرکز) ، رئیس پلیس کلمبیا ، در یک کنفرانس مطبوعاتی در بوگوتا در مورد جنایت رئیس جمهور هائیتی.  عکس: EFE

ژنرال خورخه لوئیس وارگاس (مرکز) ، رئیس پلیس کلمبیا ، در یک کنفرانس مطبوعاتی در بوگوتا در مورد جنایت رئیس جمهور هائیتی. عکس: EFE

کمک از کلمبیا

ایوان دوکه ، رئیس جمهور کلمبیا پس از برقراری ارتباط با نخست وزیر هائیتی ، کلود جوزف ، گفت کشورش “همه همکاری ها” ، از جمله یک مأموریت شناسایی به هائیتی ، را برای یافتن “عاملان مادی و فکری حمله” ارائه خواهد داد. .

از طرف خود ، تایپه روز جمعه گفت که 11 مظنون در مجتمع سفارت تایوان در پورتو پرنس بازداشت شده اند.

واشنگتن همچنین آمادگی خود را برای همکاری در تحقیقات هائیتی نشان داده است و سخنگوی کاخ سفید جن پسکی روز جمعه گفت که ارشد FBI و دیگر مقامات آمریکایی در اسرع وقت به کارائیب سفر می کنند.

شرکت های تحقیق شده

انگیزه ها و نویسندگان فکری قتل موسی راز و رمزهایی است که مقامات کلمبیایی در تلاشند تا پس از تأیید هویت قاتلان ، به روشن شدن آن کمک کنند.

به این منظور آنها در حال تحقیق در مورد چهار شرکت هستند ، از آن زمان پلیس اسامی آنها را ذخیره نگه داشته است ظاهراً مزدوران استخدام شدندکه در ماه می و ژوئن سال گذشته در دو گروه از بوگوتا به بندر او پرنس سفر کرد.

تحقیقات ، شامل ارتش ، پلیس و اطلاعات مهاجرت کلمبیا ، در میان سایر سازمان های دولتی ، قبلاً ثابت کرده است که کاپادور ژیرالدو و ریورا گارسیا در 6 مه از طریق پاناما و سانتو دومینگو از بوگوتا خارج شدند و در دهم پایتخت هائیتی وارد شدند. همان ماه

بقیه گروه در تاریخ 4 ژوئن از بوگوتا به پونتا کنا (جمهوری دومنیکن) سفر کردند و سه روز بعد از طریق گذرگاه مرزی کارریزال به هائیتی رفتند.

اتومبیلی در حوالی اداره پلیس پتیونویل در هائیتی ، کشوری که خشونت در آن دیده می شود ، سوخته است.  عکس: خبرگزاری فرانسه

اتومبیلی در حوالی اداره پلیس پتیونویل در هائیتی ، کشوری که خشونت در آن دیده می شود ، سوخته است. عکس: خبرگزاری فرانسه

ژنرال وارگاس ، که گفت این پیگیری شامل حرکات مالی و خرید بلیط است ، گفت: “ما نام چهار شرکت با نظارت و نظارت امنیتی خصوصی (اطلاعات) در مورد این شرکت ها را داریم ، در صورت وجود ، در حال گسترش است.” و همچنین افرادی که ممکن است با آن شرکتهایی که سربازان بازنشسته را استخدام می کنند مرتبط باشند تا بفهمند چه کسی آنها را برای ترور رئیس جمهور هائیتی استخدام کرده است.

بازگشت آرام به حالت عادی

به گفته شاهدان عینی ، پایتخت هائیتی که برای چند روز فلج شده بود ، روز جمعه به تدریج فعالیت خود را از سر گرفت و تعداد بیشتری از مردم در خیابان ها و حمل و نقل عمومی به تدریج خدمات خود را فعال کردند.

مردم برای تهیه لوازم ضروری هجوم آوردند در سوپرمارکت ها و صف های ایستگاه های سوخت برای خرید پروپان ، که برای پخت و پز استفاده می کنند ، در انتظار بی ثباتی بیشتر روزها است.

در همین حال ، همه در کشور همچنان متعجب هستند چگونه می تواند اتفاق بیفتد حمله مهلک به رئیس دولت.

سو Sus ظن حضانت رئیس جمهور

چندین افسر عالی رتبه پلیس ، مستقیماً مسئول امنیت رئیس جمهور هائیتی در بند هستند بندر-پرنس بد-فورد کلود گفت ، و آنها به دادگاه احضار شدند.

پلیس این جمعه در خیابان های پتیونویل ، هائیتی گشت زد.  عکس: خبرگزاری فرانسه

پلیس این جمعه در خیابان های پتیونویل ، هائیتی گشت زنی کرد. عکس: خبرگزاری فرانسه

“من یک افسر پلیس را ندیده ام که فقط رئیس جمهور و همسرش زخمی شده باشند. اگر آنها مسئول امنیت رئیس جمهور هستند ، آنها کجا بودند؟ برای جلوگیری از این اتفاق رئیس جمهور چه کردند؟”

دیگران حتی از درگیری احتمالی این افسران دور شدکه باعث افزایش سردرگمی شد.

استفان بنوات ، سناتور سابق روز جمعه در رادیو گفت: “موسی توسط مأموران امنیتی خود کشته شد. کلمبیایی ها نبودند که وی را کشتند. آنها توسط دولت هائیتی استخدام شدند.”

این حمله فقیرترین کشور آمریکا را که در اثر ناامنی ویران شده است ، بی ثبات می کند.

در حال حاضر ، دو مرد برای رهبری این ملت 11 میلیون نفری می جنگند که بیش از نیمی از آنها زیر 20 سال هستند.

هائیتی ها جمعه و در محاصره این کشور سعی کردند به حالت عادی برگردند.  عکس: EFE

هائیتی ها تلاش کردند تا این جمعه و در محاصره این کشور ، وضعیت طبیعی خود را از سر بگیرند. عکس: EFE

یکی از آخرین حرکات سیاسی موسی در سن 53 سالگی انتصاب نخست وزیر دیگری به نام آریل هنری در روز دوشنبه بود. وی در زمان قتل هنوز عهده دار مسئولیت نشده است.

ساعاتی پس از این فاجعه ، جوزف سرپرست وقت ، نخست وزیر ، پانزده روز حالت محاصره را اعلام کرد که به همین دلیل به مجری قدرت بیشتری می بخشد.

در حالی که مخالفان ژوزف را به تصاحب قدرت متهم می کنند ، هلن لا لایم نماینده سازمان ملل در هائیتی معتقد است که او مرجع قانونی است زیرا هنری سوگند یاد نکرد.

این کشور قبلاً درگیر یک بحران نهادی بود: موسی از زمان روی کار آمدن در اوایل سال 2017 انتخابات برگزار نکرده و از ژانویه 2020 پارلمان ندارد.

منبع: خبرگزاری فرانسه و EFE

CB

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *