معروف ترین بستنی کوبا در حال تبدیل شدن به یک موضوع عصبانیت و نمادی از افزایش قیمت ها است

[ad_1]

جنجال در مورد افزایش بیش از حد قیمت بستنی در Coppelia ، محبوب ترین سالن بستنی در کوبا ، این هفته را نشان می دهد سرگشتگی و عصبانیت ناشی از افزایش کل هزینه زندگی در این جزیره پس از اتحادیه پولی ، که از روز اول سال لازم الاجرا شد.

برای یک شب فقط یکی از توپ های مورد نظر در “کلیسای جامع بستنی” در هاوانا از 1.5 پزو (0.06 سنت) به 7 پزو رسید (0.29 سنت آمریکا). این افزایش باعث بی حسی جمعیت شد ، که تاکنون معتقد بودند سفر به این نشست سنتی یک “لوکس” مقرون به صرفه است.

کوپلیا در سال 1966 افتتاح شد و به لطف کلاسیک کوبایی “Fresa y chocolate” جاودانه شد ، یکی از گزینه های بسیار مورد توجه کوبایی ها ، دوستداران بزرگ بستنی بود. در حقیقت، خطوط طولانی برای دسترسی به مکان یک تصویر کلاسیک از شهر است.

سه روز پس از افزایش قیمت – در محدوده افزایش کلی پیش بینی شده ، دست به دست هم داده با اقدامات جدید اقتصادی – ، مقامات شهر تصمیم را تغییر دادند ، البته فقط نسبتاً ، زیرا قیمت یک توپ اکنون 5 پزو (0.2 سنت) خواهد بود. ، که نشان می دهد که از پنج برابر به “فقط” سه برابر شده است.

روز دوشنبه شورای دفاع هاوانا گفت: “همچنین پس از تجزیه و تحلیل عمیق معیارهای جمعیت ، تصمیم گرفته شد قیمت های بستنی فروشی کوپلیا کاهش یابد” ، همچنین سطح سه منطقه تفریحی در پایتخت را کاهش داد.

یک زن از قیمت بستنی محبوب Coppelia در هاوانا عکس می گیرد.  عکس: EFE

یک زن از قیمت بستنی محبوب Coppelia در هاوانا عکس می گیرد. عکس: EFE

خشم گسترده

ساعاتی بعد ، بتسی دیاز ، وزیر کشور در تلویزیون دولتی گفت که “افزایش نارضایتی” نیز با افزایش قیمت برخی از محبوب ترین میان وعده ها مانند پیتزا ، همبرگر ، آب میوه و “پان کن پرو” (سوسیس) مورد بازنگری قرار گرفت. توسط سازمانهای دولتی فروخته می شود.

این اولین تغییری نیست که مقامات باید پس از ابراز خشم نسبت به افزایش کلی قیمت ها انجام دهند. در روزهای اخیر، افزایش پیش بینی شده در تعرفه های برق نیز کاهش یافته است ، که ده ها سال است به شدت یارانه دریافت می شود.

کوبا از اول ژانویه دو ارز خود را تلفیق کرده است ، یک اصلاح اقتصادی مهم که به مدت هشت سال در انتظار آن بود و با بازنگری در حقوق ، بازنشستگی و قیمت ها همراه با برداشت بسیاری از یارانه های غذایی ایالت و سایر موارد ، تکمیل می شود کالاهای اساسی

با این حال ، بسیاری از شهروندان از آن انتقاد می کنند اگرچه دستمزدها افزایش یافته است ، قیمت ها نیز نسبتاً بیشتر این کار را کرده اند ، از جمله محصولاتی که قبلا یارانه دریافت نکرده اند.

اقدام اصلی برنامه ریزی شده توسط دولت کوبا برای متحد کردن پول خود از اول ژانویه.  / خبرگزاری فرانسه

اقدام اصلی برنامه ریزی شده توسط دولت کوبا برای اتحاد واحد پول خود از اول ژانویه. / خبرگزاری فرانسه

غذا و حمل و نقل در کانون توجه است

یکی از کاربران کوبایی اینترنت با نام مایک در توییتر گفت: “وقتی دیگر به بستنی کوپلیا فکر نمی کنید ، به یاد داشته باشید که غذا و حمل و نقل در کوبا روزمره و بسیار گران است.”

در حقیقت ، یکی دیگر از شکایات تکراری از ابتدای سال و همراه با آن واقعیت جدید اقتصادی کوبا ، افزایش قیمت بلیط اتوبوس ، رایج ترین روش حمل و نقل در کشوری است که داشتن یک ماشین در چند کشور لوکس است.

قیمت بلیط که یک پزوی کوبایی در هاوانا 40 سنت قیمت دارد ، اکنون 2 پزو است، افزایشی که از نظر مصرف کنندگان منجر به بهبود کیفیت خدمات نشده است.

چرخش خودروی پزو در ماه های آینده در کوبا متوقف خواهد شد.  عکس: EFE

چرخش خودروی پزو در ماه های آینده در کوبا متوقف خواهد شد. عکس: EFE

در این هفته ، همانطور که بسیاری در خیابان ها و شبکه های اجتماعی دست خود را بر روی قیمت های جدید کوپلیا بالا بردند ، دیگران حتی بیشتر نگران کننده بودند افزایش هزینه وعده های غذایی مدرسه یا از منوهایی که در مراکز کمک اجتماعی خدمت می کنند و در آنها اغلب بازنشستگان با وضعیت اقتصادی بسیار نامشخص شرکت می کنند.

یک کوبایی بازنشسته در وب سایت رسمی Cubadebate شکایت کرد: “حقوق بازنشستگی من 1.3 برابر شده و دولت حداقل 5 برابر اساسی ترین چیزها را افزایش داده است.”

انتقاد از دولت

در پس زمینه صدای کسانی که معتقدند ، از جمله تحلیلگران آشنا به اقتصاد کوبا ، مبنی بر این که مسئله این است که مقامات این کشور به جای تسریع در انجام اصلاحات گسترده درگیر تعیین قیمت بستنی یا حداکثر نرخ برای مانیکور ناخن اکریلیک هستند. که بهره وری کشور را بهبود می بخشد و انتظار می رود ظرف یک دهه دیگر.

اقتصاد کوبا ، که به دلیل ناکارآمدی مدل خود ، کاهش کمک از ونزوئلا و تحریم ایالات متحده ، پیش از همه گیری ، مشکلات جدی را تجربه کرده بود ، 11٪ سقوط کرد در سال 2020 به دلیل اثرات همه گیر ویروس کرونا و افزایش تحریم ها از واشنگتن.

پدرو مونترال ، اقتصاددان کوبایی گفت: “ما باید حاکمیت اقتصادی را بی ثبات کنیم ، نقش سرمایه گذاری خصوصی و تعاونی های ملی را افزایش دهیم ، شرکت دولتی را اصلاح کنیم ، عمدتا معیارهای بهره وری اقتصادی را متمرکز کنیم و یک سیستم قیمت را تحریف نکنیم.”

در همین حال ، خوان تریانا ، اقتصاددان ، در بستر OnCuba درباره محدودیت قیمت در بازارهای کشاورزی نوشت: “ممکن است اتفاق بیفتد که اثر محدودیت قیمت منجر به تثبیت بازار نشود ، بلکه برعکس ، رشد غیررسمی بازار باشد ، که مدتی است که در اینجا پیشرفت کرده است و چه کسی به جیب یک کوبایی متوسط ​​می رود. “

توسط لورنا کانتو ، آژانس EFE

CB

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *