قاتلان رئیس جمهور هائیتی “مزدوران حرفه ای” بودند ، سفیر وی در ایالات متحده را محکوم کردند

[ad_1]

کسانی که رئیس جمهور این چهارشنبه را ترور کردند از جانب هائیتی ، جوینل مویز آنها سفیر ایالات متحده در واشنگتن را محکوم کردند ، آنها مزدوران “حرفه ای” بودند که وانمود می کردند عوامل ایالات متحده هستند و ممکن است قبلاً از کشور فرار کرده باشند.

این یک حمله برنامه ریزی شده بود و آنها حرفه ای بودند. “سفیر بوكیت ادموند به خبرنگاران در پایتخت آمریكا گفت. وی توضیح داد: “ما یک فیلم داریم و معتقدیم آنها مزدور بودند.”

ادموند افزود ، قاتلان در محل اقامت رئیس جمهور هائیتی به عنوان عوامل اداره مبارزه با مواد مخدر (DEA) ظاهر شدند ، اما رفتار آنها با رفتار اعضای آژانس آمریکایی مطابقت ندارد.

این مقام همچنین گفت بانوی اول ، مارتین مویز ، که در این حمله به شدت زخمی شده بود ، برای مداوا به میامی منتقل می شود.

این دیپلمات بعدازظهر چهارشنبه گفت: “می توانم به شما بگویم که صبح امروز اقدامات لازم برای انتقال وی به بیمارستانی در میامی انجام شده است.”

بوچیت ادموند ، سفیر هائیتی در ایالات متحده ، این چهارشنبه.  عکس: AP

بوچیت ادموند ، سفیر هائیتی در ایالات متحده ، این چهارشنبه. عکس: AP

سفیر توضیح داد که این کار در حال انجام است تحقیق در مورد محل نگهداری ، انگیزه و منشأ قاتلان ، که همانطور که نشان داده شد ، می باشد آنها اسپانیایی صحبت می کردند

ادموند اضافه کرد که ممکن است کشور را ترک کرده باشد ، احتمالاً به جمهوری دومنیکن همسایه.

وی گفت: “ما نمی دانیم آنها رفتند یا نه.” “اگر آنها در حال حاضر در کشور نباشند ، فقط یک راه برای خارج شدن وجود دارد ، و آن آن سوی مرزها است زیرا هواپیما وجود ندارد.”

سفیر در ایالات متحده همچنین گفت که مقامات هواپیمایی کشوری کشف کرده اند جت خصوصی، اما این حرکت در آن طرف مرز ممکن است مورد توجه قرار نگیرد.

پلیس و کارشناسان پزشکی قانونی در جستجوی سرنخ هایی از این جنایت در خارج از محل اقامت رئیس جمهور کشته شده اند.  عکس: خبرگزاری فرانسه

پلیس و کارشناسان پزشکی قانونی در جستجوی سرنخ هایی از این جنایت در خارج از محل اقامت رئیس جمهور کشته شده اند. عکس: خبرگزاری فرانسه

“تحت کنترل”

ادموند روز چهارشنبه گفت که وضعیت امنیتی در هائیتی “اکنون تحت کنترل است” پس از این شوک که کشور را شوکه کرد ، برای ماهها در یک بحران سیاسی عمیق فرو رفت.

این دیپلمات گفت: “پلیس ملی و نیروهای مسلح هائیتی امنیت را تضمین می کنند. اقدامات برای اطمینان از تداوم کشور انجام شده است.”

ادموند که ترور موسی را “هولناک” توصیف کرد و گفت عزای ملی این پنجشنبه به احترام حاکم اعلام شده است ، تایید کرد که برای مدت 15 روز “در سراسر هائیتی” حالت محاصره اعلام شده است.

هائیتی

وی توضیح داد که کشورش از ترور “نفرت انگیز” رئیس جمهور توسط “افراد ناشناس” شوکه شده است.

سفیر هائیتی در ایالات متحده شکایت کرد: “بیش از یک قرن ، با وجود مشکلات سیاسی و بی ثباتی مزمن در کشور من ، ما چنین تجربه ای را نداشته ایم.” وی تأکید کرد که دولت وی “این عمل شنیع ، غیرانسانی و وحشیانه” را علیه موسی به شدت محکوم می کند.

سازمان ایالت های آمریکا (OAS) امروز چهارشنبه فوراً برای تجزیه و تحلیل جنایت رئیس جمهور هائیتی تشکیل جلسه داد.

رئیس شورای دائمی OAS ، سفیر اروگوئه ، واشنگتن عبدالله ، گفت این جلسه ای بود که “هرگز” نباید برگزار می شد.

پیش از این ، دبیرخانه عمومی OAS ترور رهبر هائیتی را “به شدت محكوم كرد و آن را” تلاشی برای تضعیف ثبات نهادی این كشور “دانست.

منبع: EFE و AFP

CB

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *