صدای مردم بومی می خواهد از حرکت قیام در سال 2019 استفاده کند.

[ad_1]

از بازارهای شهری گرفته تا روستاهای جدا شده در میان آتشفشان ها ، مردم بومی از اکوادور با اطمینان از محبوبیت شورش گسترده ای که در سال 2019 برگزار کردند و یاکو پرز ، اولین کاندیدای ریاست جمهوری خود در 15 سال گذشته ، برای انتخابات روز یکشنبه تبلیغ می کنند.

“جنبش در اکتبر 2019 به ما حکم داد (…) ، هویت سیاسی “یکی از بسیج سازان ، لئونیداس ایزا ، 38 ساله ، که توسط پرچم های قوسی حزب بومی Pachakutik محاصره شده است ، می گوید.

این رهبر در این تظاهرات با یک پانچو قرمز ، شلوار جین مشکی و یک نوار بلند ،ناشی از افزایش قیمت سوخت و این قدرت رئیس جمهور لنین مورنو را به لرزه درآورد ، با یازده کشته و 1340 زخمی – او به حمایت از نامزدهای پاچاکوتیک برای انتخابات قانونگذاری رفت ، که همزمان با دور اول انتخابات ریاست جمهوری بود.

ایزا در گفتگو با خبرگزاری فرانسه در حالی كه توزیع بروشورها را در بازار لاتاكونگا ، مرکز استان همراهی می كرد ، به خبرگزاری فرانسه گفت: “هر دولتی كه بیاید باید با موقعیت جنبش محلی و بخشهای مردمی مقابله كند ، در اعتراضات سال 2019 متحد شده اند.” از کوتوپاکسی ، حدود 90 کیلومتری جنوب کویتو.

چند نفر از حاضران شروع به شعار دادن کردند: “ایزا ، ایزا ، مردم از شما حمایت می کنند!” ، نشانه ای از محبوبیت رئیس جنبش بومی و روستایی Cotopaxi (MICC). وی با خنده گفت: “من كاندیدا نیستم. من از جنبش دفاع می كنم.”

نامزد ریاست جنبش وحدت چند ملیتی پاچاکوتیک ، یاکو پرز.  عکس از شین هوا

نامزد ریاست جنبش وحدت چند ملیتی پاچاکوتیک ، یاکو پرز. عکس از شین هوا

برای رئیس جمهور ، پاچاکوتیک ، شاخه ای سیاسی از کنفدراسیون مردم بومی اکوادور (Conaie)، روی یاکو پرز و پیام آشتی او به کل جامعه اکوادور شرط بندی کنید.

به نظر می رسد در 51 سالگی این بوم شناس چپ گرا در حال آشتی بخش هاست [del resto de la sociedad] که آنها بسیار بد دیدند [la protesta de] اکتبر ، به عنوان یک موقعیت اضطراری رادیکال چپ ، “فرانکلین رامیرز به خبرگزاری فرانسه گفت.

نامزدی وی “در تلاش است مرکزیترین فضا را اشغال کند، در تلاش برای فاصله گرفتن همزمان “از بانکدار راستگرای سابق گیلرمو لاسو ، 65 ساله و چپگرای آندرس آراوز ، 35 ساله ، دلفین رافائل کره رئیس جمهور سوسیالیست سابق (2007-2017) ، دو مورد علاقه” ، گفت: دانشمندی از دانشکده آمریکای لاتین در علوم اجتماعی (Flacso).

آخرین نامزد ریاست جمهوری مردم بومی ، لوئیز ماکاس در سال 2006 تنها 2.2٪ آرا را به خود اختصاص داد. پیش از او در سال 2002 ، آنتونیو وارگاس 0.9٪ آرا را به دست آورد.

نظرسنجی ها

طبق یك تحقیق اخیر محقق بازار ، در مقایسه با 32٪ Arauz و 21٪ Lasso ، یاكو پرز 12٪ قصد رای دارد.

14 بومی اکوادور بر اساس سرشماری سال 2010 ، آنها تنها 7.4٪ از جمعیت کشور را نشان می دهند.. پرز از گروه قومی کنیاری تأیید می کند که ، طبق مطالعات مردم شناسی ، 25 درصد از 17.4 میلیون نفر در اکوادور بومی هستند.

صدای مردم بومی ، که “پس از بسیج در سال 2019” انرژی خود را “بازیافتند” ، به گفته “رامیرز” ، به دلیل “پروژه سیاسی چند ملیتی” به اندازه وزنه جمعیتی ندارد. این فراتر از حقوق جوامع محلی است.

این پیام علی رغم بیماری همه گیر covid-19 که سال گذشته سیستم بیمارستانی اکوادور را درگیر خود کرده بود ، به پرتای کویسپه ، پرستار بیکار رسیده است و هم اکنون بیش از 250،000 مورد و حدود 15000 مرگ را شامل می شود.

“هدف من رسیدن به کشوری بهتر ، سازنده تر ، عادلانه تر است (…) من از یاکو حمایت می کنم زیرا او ساده ، متواضع است. او مثل ما از دهات است ، از واقعیت ما خبر دارد. “ این مادر 38 ساله تنها را توضیح می دهد ، که از “تحقیرهای” اهالی محلی مانند او ، که 60٪ آنها در فقر زندگی می کنند ، شکایت دارد.

ایزا در یک کامیون قرمز رنگ در جاده ای پر از درختان اکالیپتوس ، آلوئه و کاکتوس های گلدار و یک جاده سنگلاخ ، به ارتفاع بیش از 3500 متر از سطح دریا در Bair Andean صعود می کند. در آنجا به جنگجویان و نامزدهای دیگر در روستای کوسوبامبا پیوست. سخنران شعارهای انتخاباتی صادر می کند.

اما قبل از سیاست ، وقت سرگرم کننده است. رهبر محلی پانچو خود را درآورد و در یک مسابقه والیبال املاک شرکت کرد ، با یک تور که بیش از چهار متر به دو تنه درخت متصل بود.

یاکو پرز ، حامی نامزد ریاست جنبش وحدت چند ملیتی پاچاکوتیک.  عکس از شین هوا

حامی نامزد ریاست جمهوری جنبش اتحاد چند ملیتی پاچاکوتیک یاکو پرز. عکس از شین هوا

برخی از زنان که روی چمن نشسته اند ، مسابقه را تماشا می کنند و یک جزوه Pachakutik را که از توزیع عادلانه آب ، دسترسی به آموزش و پرورش حمایت می کند ، مطالعه می کنند. با حفاری “غیرمسئولانه” و فساد مخالف است.

“آنچه ما بعنوان مردم بومی می خواهیم چیزی بهتر از آن است [que] ما رنج می بریم ، “گفت سلیا اورتیز ، 41 ساله ، که به دلیل قیمت پایین کشاورزی و نرخ بهره گزاف فقیر شده است.

پاچاکوتیک امیدوار است از بین 137 مکان بین 17 و 24 موفق شود از شورای ملی و در نتیجه ، به گفته ایزا ، قوانین زمین و آب را اصلاح می کند و به منظور بهبود زندگی دهقانان ، به طور عمده مردم محلی ، به تنظیم محصولات کشاورزی کمک می کند.

منبع: خبرگزاری فرانسه

PB

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *