شیلی ، آرژانتین تنش ها را برای جذب زن جوان افغان که از طالبان فرار می کند کنار گذاشت

[ad_1]

در اواسط ماه اوت ، با خروج آمریکا از افغانستان و پیروزی طالبان ، جوانان لحظات زینبی موفق به فرار به پاکستان شد. امروز است منتظر کویته ، مرکز استان بلوچستان پاکستان.

هفته آینده ، سفیر آرژانتین در اسلام آباد ، لئوپولدو ساهورس به دنبال او خواهد بود به این منطقه مرزی با افغانستان برای اطمینان از رفتار ایمن آن. اتفاق می افتد که در یک عملیات دیپلماتیک محرمانه و به درخواست دولت سباستین پینرا ، وزارت خارجه آرژانتین برای که این زن 33 ساله می تواند به سانتیاگو د شیلی سفر کند، از جایی که خواهرش مدعی است به او پناهندگی سیاسی می دهد.

وضعیت مومنی جوان باعث بوینس آیرس و سانتیاگو شد به دلیل درگیری در فلات قاره ، تشدید شدید دو جانبه را کنار می گذارد در دریاهای جنوب تیرا دل فوئگو

داستان مومنی کامل نیست ، اما گفته می شود که او استاد دانشگاه بامیان است و همانطور که چند روز پیش در مصاحبه با تلویزیون شیلی مشاهده شد ، او انگلیسی صحبت می کند. مومنی سپس قبل از فرار به پاکستان از کابل صحبت کرد. در این شهادت دراماتیک ، او گفت که مطمئن است رژیم طالبان به زودی از شر او “خلاص” خواهد شد. وی در اشاره به محدودیت های شدیدی که گروه اسلام گرایان برای دختران و زنانی که از تحصیل و کار خودداری می کردند استفاده می کرد ، هشدار داد: “آنها احتمالاً زندگی من را غیرممکن خواهند کرد.”

“من یک زن مطلقه ، معلم هستم و پیام طالبان این است که آنها نمی توانند مرا در برابر آنها محافظت کنند.” گفت. این شهادت بی ادبانه او بود ، زیرا خواهرش زهرا حبیبی از سانتیاگو د شیلی شروع به التماس کرد تا از طریق یک گروه فیس بوک که به گوش دولت های فرامنطقه رسیده بود او را بیرون بیاورد. زهرا در سال 2008 وارد شیلی شد و در حال حاضر در رشته پزشکی تحصیل می کند. چند روز پیش ، صدراعظم آن را دریافت کرد آندرس المند، که تأیید کرد که “بهترین تلاش” را برای خروج زینب از کابل به کار خواهد بست.

اینطور بود. شیلی به همراه دیگر کشورهای آمریکای لاتین مانند برزیل و مکزیک ارائه می شود دریافت پناهندگان افغانستانی، به ویژه زنان ، در میان آسیب پذیرترین افراد. دولت از آرژانتین هنوز تصمیم نگرفته است که درهای خود را به روی پناهندگان باز کند یا خیر از افغانستان ، اما او آن را رد نمی کند. حداقل ده خانواده یا شهروند افغان وجود دارد که می توانند به این کشور بیایند.

اما در عین حال ، از آنجا که شیلی در افغانستان یا پاکستان سفارت ندارد – آرژانتین در اسلام آباد ، و همچنین برزیل و کوبا سفارت دارد – رافائل بیلسا سفیر در حال مذاکره با وزیر امور خارجه فیلیپه سولا برای خروج زینب است. این امر بین چهارشنبه تا پنجشنبه بعدی اتفاق می افتد: دختر از کویته به دبی ، سپس به پاریس سفر می کند. و از پایتخت فرانسه تا سانتیاگو.

این جمعه ساهورس تایید کرد کلاریون این که عملیات آرژانتین و شیلی بخشی از “اقدام بشردوستانه” است که در سطح بالایی بین وزارتخانه های شیلی و آرژانتین اداره می شود. او خودش این روزها به کویته ، که در جنوب پاکستان است ، سفر می کند تا مدارک لازم را که دولت ترانش به زینب ، بدون ویزا و گذرنامه ارسال کرده ، در اختیار او قرار دهد. بنابراین ساهورس شما را خواهد برد اسناد رفتار ایمن با دولت پاکستان توافق شده است. هزینه سفر بر عهده شیلی است.

آرژانتین تعهداتی برای این نوع کمک های بشردوستانه با کشورهای مرکوسور و کشورهای مرتبط با بلوک مانند شیلی دارد.

بر اساس داده های بین المللی ، ورود طالبان به قدرت باعث آوارگی در داخل و خارج از افغانستان شده است. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) این امر را تضمین می کند بیش از نیم میلیون افغان تنها در داخل کشور آواره شده اند امسال. بسیاری از کشورهای اسلامی یا همسایه افغانستان ، به استثنای ایران ، از پذیرش افغانها به عنوان پناهنده خودداری می کنند.

همچنین ببینید

طالبان چگونه حکومت خواهند کرد؟  برخی سرنخ ها وجود دارد

همچنین ببینید

اختلاف بر سر کارت های بین آرژانتین و شیلی و اختلاف بر سر بوی نفتالین

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *