شورش علیه نژادپرستی در ونزوئلا و کلیشه “موهای بد”

[ad_1]

یک آرایشگر موهای آفریقایی ویکتوریا را در آرایشگری در ونزوئلا شکل می دهد. پس از سالها صاف کردن او ، “بردگی” موهای صاف را در این کشور شکستکه علیرغم شیطنت عمیق ، از نژادپرستی دوری نمی کند.

“من قبلاً از آرایشگاه خسته شده بودم ، از آزادی آزادی خیس کردن موهایم (…). انگار برده داری بود“، به خبرگزاری فرانسه می گوید ویکتوریا مهیا ، 28 ساله ، هنگام استفاده از هیدراتاسیون مویرگی در یک آرایشگاه کوچک در مرکز شهر کاراکاس.

او با فرهای طبیعی تیره خود احساس “الهی” می کند. این هرگز موضوع اصلی نبوده است او از “موهای بدش ، موهای عمو” شرمنده بود همانطور که معمولاً در ونزوئلا به آن موهای فر می گویند.

او می گوید: “مادرم از 12 سالگی شروع به صاف کردنم کرد.” “من موظف شدم خود را به نحوی به مردم نشان دهم ، زیرا موهای صاف به شما موقعیت می دهد “

زنان در حال بازگشت به استفاده از دستگاه های فر کننده هستند.  عکس از خبرگزاری فرانسه

زنان در حال بازگشت به استفاده از دستگاه های فر کننده هستند. عکس از خبرگزاری فرانسه

ونزوئلا دارای جمعیت متنوعی است ، در نتیجه تفاوت بین جمعیت بومی، فاتحان اسپانیایی که در سال 1498 وارد شدند و بردگان آفریقایی که به مستعمرات برده شدند.

سپس ، در قرن گذشته ، این کشور اروپایی های فراری از جنگ و آمریکای لاتین را پذیرفت فرار از دیکتاتوری یا درگیری های مسلحانه

نژاد پرستی

علیرغم این تنوع فرهنگی غنی ، در ونزوئلا “هر چیزی که از سیاهی ناشی می شود ، ما بد یا (…) عجیب و غریب تلقی می کنیم ، یعنی. این در حد معمول نیست “، Zulima Paredes ، جامعه شناس ، که در مورد زیبایی موهای آفریقایی نوشت ، به AFP توضیح می دهد.

پاریدس به این اطمینان می دهد تبعیض نژادی “همچنان ادامه دارد” در این کشور آمریکای جنوبی که “جذب فرهنگی” موهای صاف را برای سازگاری اجتماعی ترویج می کند.

ویکتوریا دو سال پیش به اندازه کافی گفت و موهایش را صاف می کند و جای خود را به فرهای فرورفته روی شانه هایش می دهد.

او به آشنایان خود هشدار داد: “عادت کن ، این موهای من است و این گونه من را خواهی دید!”

تبعیض نژادی

تبعیض نژادی در این کشور آمریکای جنوبی “همچنان ادامه دارد”. عکس از خبرگزاری فرانسه

Ludizay Gardona ، که از ویکتوریا دیدن می کند ، یک آرایشگر در Afro Caracas است ، یک سالن تخصصی در زمینه موهای مجعد. مشتریان به این امر اذعان دارند “آنها به یاد نمی آورند موهایش چگونه بود” پس از سالها استفاده از مواد شیمیایی برای صاف نگه داشتن آن.

گردونا ، 35 ساله می گوید: “افرادی هستند که او را 6 ، 5 سال تربیت کرده اند.”

وی گفت: کلیشه در مورد اینکه ونزوئلایی بودن چگونه است یا زیبایی ونزوئلا چیست ، می گوید “پاردس ، که می گوید این امر در مسابقاتی مانند خانم ونزوئلا ، یکی دیگر از شوق های ملی تقویت شده است.

هنگامی که ایزابلا رودریگز ، یک سبزه با موهای مشکی مستقیم که در منطقه کاراکاس پتار بزرگ شده بود ، در سال 2018 ملکه زیبایی ملی شد ، او موضوع نظرات و تمسخر بود به دلیل نژاد و سابقه ضعیف آنها.

هفت ونزوئلایی برنده Miss Universe شدند ، همه با رنگ روشن و موهای صاف و روشن …

فشار اجتماعی

فشار اجتماعی برای صاف کردن موها مشترک هستند برای زنان در نقاط مختلف جهان ، بلکه بسیاری از آنها در برزیل ، اروگوئه یا ایالات متحده شورش کردند.

برخی ، به شیوه ای رادیکال.

با لباس به ران ، گابریلا دلگادو ، کارگر دیگر این آرایشگاه کوچک در کاراکاس ، تا چهار سال پیش از اکستنشن های عمودی استفاده می کرد.

موضوع مورد بررسی در

این موضوع در “موهای بد” ، فیلمی ونزوئلایی توسط ماریانا راندون مورد بررسی قرار گرفته است. عکس از خبرگزاری فرانسه

“من به آرایشگری رفتم تا دستگاه را به من تحویل دهند باید می دیدم موهای طبیعی من چگونه بود. “آرایشگر 28 ساله به یاد می آورد.

او در حالی که سس در سایت غرش می کرد ، به یاد می آورد: “به من گفتند اگر افسرده هستم ، اگر اتفاقی برای من بیفتد.”

این موضوع در “موهای بد” بررسی شده است، فیلمی ونزوئلایی توسط ماریانا راندون ، در جشنواره فیلم سن سباستین 2013 برنده پوسته طلایی شد.

داستان … را می گوید پسری که وسواس زیادی برای صاف کردن موهای فرفری خود داشت خود را به عنوان یک خواننده مدرن ببیند و تلاش های قانونی و مدنی برای غلبه بر نژادپرستی در کشور انجام دهد ، که در سال 2011 قانونی علیه تبعیض نژادی تصویب کرد.

دلگادو شکایت می کند که یک محرومیت وجود دارد.

او مثالی می زند: “اینکه شما به مدرسه می روید (…) و که نمی توانید با موهای آفرو خود وارد شوید (…) شما باید با موهای بسته وارد شوید ، با گوه بروید یا آنها را صاف کنید. “

پاردس ، به نوبه خود ، از یکی دیگر که قربانی تبعیض شغلی شده بود ، نقل کرد: “من رزومه خود را ارسال کردم (…) و آنها به من گفتند ،” نگاه کن ، نه ، شما با آن موها وارد اینجا نمی شوید “

دلگادو شکایت می کند: “این کاملا طبیعی است که جامعه بگوید این موها بد هستند.” “این مو به کسی صدمه نزده ، نمی تواند بد باشد.”

خبرگزاری فرانسه

PB

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *