سازمان جهانی بهداشت با محرمانه بودن به دنبال یافتن سرنخ ویروس کرونا در بازار ووهان است.

[ad_1]

کارشناسان سازمان بهداشت جهانی (WHO) در حال تحقیق درباره منشا ویروس کرونا در چین روز یکشنبه از بازار هوانان در ووهان بازدید کردند ، جایی که اولین شیوع این اپیدمی یک سال پیش کشف شد.

این بازار که حیوانات وحشی زنده به فروش می رسند از ژانویه 2020 بسته شده است و به گفته شاهدان ، مأموران امنیتی فقط اتومبیل های تیم تحقیقاتی WHO را آزاد می کنند.

این تیم روز پنجشنبه قرنطینه 14 روزه خود را پایان داد و روز جمعه و پس از یک سری تاخیرها و دیوان سالاری ، تحقیقات محلی را آغاز کرد.

این دیدار از نظر سیاسی برای دولت چین بسیار حساس است.متهم به واکنش آهسته نسبت به اولین موارد covid-19 ، گزارش شده در اواخر سال 2019 در ووهان ، یک کلانشهر عظیم در مرکز کشور آسیا.

دولت کمونیست در مورد این مأموریت اظهار نظر کمی کرد و دامنه آن را نادیده گرفت. ژائو لیجیانگ ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه گفت: “این تحقیق نیست.”

تیم WHO در حال تحقیق در مورد منشا Covid-19 در چین در میان اقدامات ریاضتی در ووهان با مطبوعات صحبت نکرد.  عکس: خبرگزاری فرانسه

تیم WHO که در حال تحقیق در مورد منشا Covid-19 در چین است در میان اقدامات ریاضتی در ووهان با مطبوعات صحبت نکرد. عکس: خبرگزاری فرانسه

روز یکشنبه ، کارشناسان هنگام ورود به بازار به هیچ سوالی پاسخ ندادند.

اعضای سرویس های امنیتی از خبرنگاران حاضر خواستند که آنجا را ترک کنند.

در دسامبر 2019 ، شیوع ویروس در این بازار وجود داشت. در آن زمان ، دانشمندان معتقد بودند که این عفونت وجود دارد ممکن است از حیوانات وحشی فروخته شود در آن مکان

بعداً ، بعدها ، بازار تا حد زیادی به عنوان منشأ همه گیر رد شد ، اما می تواند سرنخ ها را بیاورد در مورد چگونگی انتشار آن به سرعت.

پیتر داساک ، یکی از اعضای تیم ، در توییتر خود نوشت که “بازدید از مکان های بسیار مهم ، ابتدا بازار عمده فروشی و اکنون بازار ماهی هوانان” انجام شده است.

یک مقام شهرداری یکی از اتومبیل های مأموریت سازمان بهداشت جهانی که این یکشنبه از بازار ووهان چین بازدید کرده بود ، ضد عفونی کرد.  عکس: AP

یک مقام شهرداری یکی از اتومبیل های مأموریت سازمان بهداشت جهانی که این یکشنبه از بازار ووهان چین بازدید کرده بود ، ضد عفونی کرد. عکس: AP

رئیس اتحادیه EcoHealth ، یک انجمن آمریکایی متخصص در پیشگیری از بیماری ، اضافه کرد: “بسیار آموزنده و مهم برای اینکه تیم های مشترک ما بتوانند بیماری اپیدمیولوژیک پوستی را درک کنند ، که چگونه در اواخر سال 2019 شروع به گسترش کرد.”

نسخه ها و تردیدها

روزنامه ملی گرا گلوبال تایمز چند روز پیش مقاله ای منتشر کرد که در آن اهمیت این بازار را در ابتدای همه گیری نسبی کنید، با بیان اینکه “تحقیقات” نشان می دهد اولین عفونت ها در آنجا رخ نداده است.

این یکشنبه ، روزنامه موضوع را روشن کرد و اظهار داشت که “نمی توان منتفی دانست که ویروس کرونا از طریق محصولات زنجیره سرد در ووهان یا به ویژه بازار هوانان (…) رسیده باشد”.

مقامات چینی در ابتدا حیات وحش فروخته شده در هوانان را منبع احتمالی اپیدمی دانستند. اما از آن زمان ، رسانه های رسمی بر این باورند که احتمالاً ویروس شیوع پیدا کرده و می توان آن را به ووهان وارد کرد.

هیچ قطعیت علمی در مورد اصل وجود نداردو ممکن است بازار هوانان را ترک نکرده باشد.

در حقیقت مدت زمان زیادی طول می کشد تا ویروس جهش پیدا کند تا به شدت آلوده شود. و ویروس کشف شده در دسامبر 2019 ، از قبل بسیار منتقل شده بود.

ماموریت کارشناسانی که این یکشنبه از بازار ووهان بازدید کردند ، در میان محاصره شدید پلیس که مانع دسترسی به مطبوعات می شود.  عکس: AP

مأموریت کارشناسانی که امروز یکشنبه از بازار ووهان بازدید کردند ، در میان محاصره شدید پلیس که مانع دسترسی به مطبوعات می شود. عکس: AP

با این حال ، مقامات چینی هیچ مدرکی در مورد احتمال ورود ویروس در خارج از کشور ارائه نکردند.

صبح روز یکشنبه ، کارشناسان WHO همچنین از بازار عمده فروشی Baishazhu بازدید کردند.

این هیئت که متخصصان دامپزشکی ، ویروس شناسی ، ایمنی مواد غذایی و اپیدمیولوژی را گرد هم آورده است ، تاکنون از دو مرکز بهداشتی که در مرکز شیوع اصلی بودند بازدید کرده است: بیمارستان ووهان جینینتان و بیمارستان هوبئی برای طب غربی و مجتمع چینی.

بازدید ظریف

این مأموریت بار معنایی سیاسی یافت زیرا چین در تلاش است تا از مسئولیت ناشی از اشتباهات ادعا شده اجتناب کند در پاسخ اولیه به شیوع.

با این وجود بعید است که یک بار مراجعه دانشمندان منشا ویروس را تأیید کند. کاهش شیوع به ذخیره گاه حیوانات معمولاً یک کار جامع است که سالها تحقیق با تجزیه و تحلیل نمونه حیوانات ، تجزیه و تحلیل ژنتیکی و تحقیقات اپیدمیولوژیک طول می کشد.

در هفته های اول اپیدمی ، دولت کمونیست به دلیل حاکمیت خود مورد انتقاد قرار گرفت ، اما حالا او از پیروزی خود بر ویروس کرونا می بالد ، برخلاف آنچه در سایر نقاط جهان اتفاق می افتد ، که با موج متلاطم دوم روبرو است و در برخی از کشورها عفونت بیشتری نسبت به کشور اول یک سال پیش ایجاد می کند.

بر اساس برآوردهای رسمی ، چین موفق شده است عفونت را به کمتر از 90،000 مورد و میزان مرگ 4636 نفر محدود کند.

در سراسر جهان ، covid-19 باعث بیش از 2 میلیون مرگ و بیش از 102 میلیون عفونت شده است.

منبع: خبرگزاری فرانسه و AP

CB

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *