زندگینامه نویس وی می گوید: “ژنرال عمر توريخوس 40 سال پيش کشته شد.”

[ad_1]

ژنرال عمر توریخوس “کشته شد ، اما ما فاقد شواهد هستیم” ، می گوید زندگینامه نویس و دوستش Zoilo G. Martinez de Vega در مصاحبه ای همزمان با چهلمین سالگرد درگذشت رئیس سابق پاناما (1968) 81) ، که به طور رسمی طبقه بندی شده است. مانند سانحه هوایی، هرگز مورد بررسی قرار نگرفت ، در 31 ژوئیه 1981.

“در کتاب من “جنگهای ژنرال عمر توريخوس” من 15 دلیل برای حذف Torrijos در طول Condor ارائه می دهم. مارتینز د وگا ، روزنامه نگار اسپانیایی که نیم قرن در EFE کار کرد ، گفت: “آنها به اندازه دشمنان او هستند.” رابطه بسیار نزدیک و طولانی با Torrijos.

– آیا اعتقاد دارید که عمر توریخوس دچار حادثه یا حمله شده است؟

“عمر توریخوس کشته شد” 40 سال پیش این را دوست نزدیک و رئیس جمهور سابق پاناما ، ریکاردو د لا اسپریلا به من گفت – و او همچنان آن را تأیید می کند. من همچنین متقاعد شده ام که عمر توریخوس “کشته” شده است ، اما ما فاقد شواهد هستیم. (..) در کتابم “جنگ های ژنرال عمر توريخوس” من 15 دلیل برای حذف توريخوس در زمان “کندور” ارائه می دهم. آنها به اندازه دشمنان او هستند.

عکس مقبره عمر توریخوس.  عکس: EFE

عکس مقبره عمر توریخوس. عکس: EFE

-چه دشمنانی؟

-از شرکتهای چند ملیتی موز آمریکای شمالی که ترور وی را در جریان جنگ موز در سالهای 1973-1974 آماده کردند ، خانواده آناستازیو سوموسا ، دشمن شخصی او و او در سرنگونی به همراه رئیس جمهور ونزوئلا کارلوس آندرس پرز (..) مظنون دیگر رئیس جمهور (ایالات متحده. رونالد ریگان ، به شدت مخالف انتقال کانال به پاناما از ایالات متحده بود. در نهایت ، شبهاتی بر اساس مشارکت ستاد کل گارد ملی پاناما وجود دارد. ژنرال توریخوس قصد دارد یک هفته پس از مرگش به پاریس سفر کرد و ژنرال نوریگا و دیگر اعضای ستاد کل را بازنشسته و خود را بازنشسته کرد.

– اگر توريخوس زودهنگام نمرده بود سير تکاملی پاناما چگونه بود؟

-پیش از این درگیر گمانه زنی در مورد مرگ او بود ، تصور تکامل پاناما با Torrijos زنده بسیار آسان است ، زیرا شرایط برای تحول روان سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی از قبل فراهم شده و تثبیت شده است. دموکراسی تقویت خواهد شد. (..) همچنین پیش بینی شده بود که ژنرال توریخوس بلافاصله بازنشسته شود و همه یا بیشتر سرهنگهای ستاد کل را با خود بکشاند و کادرهای جوان تحصیلکرده ای که در پروژه دموکراتیک او مشغول به کار بودند جایگزین شوند (..) بنابراین ، توریخوس زنده و سرهنگ مانوئل آنتونیو نوریگا و دیگر فرماندهان بازنشسته شدند ، رئیس جمهور آریستیدس رویو برکنار نمی شد ، اما دوره خود را به پایان می رساند و جای خود را به وارثانی می دهد که با رای عمومی انتخاب شده اند (..) علاوه بر این ، پس از حذف نوریگا ، دلیلی برای حمله خونین ارتش آمریکا به پاناما در 20 دسامبر 1989.

مقبره عمر توريجوس.  ژنرال در یک سانحه هوایی که در 31 ژوئیه 1981 مورد بررسی قرار نگرفته بود ، فوت کرد. عکس: EFE

مقبره عمر توريجوس. ژنرال در یک سانحه هوایی که در 31 ژوئیه 1981 مورد بررسی قرار نگرفته بود ، فوت کرد. عکس: EFE

– حداقل از نظر فنی این مسلم نیست که عمر توریخوس دیکتاتور و مردی با تحصیلات نظامی اولیه بوده است. او چه ویژگی هایی برای فریب قهرمانان با دلبستگی اجتناب ناپذیر به دموکراسی و حقوق مدنی مانند جیمی کارتر یا فیلیپه گونزالس داشت؟

– من به عبارت روشن فکرانه او برمی گردم ، که می گوید: “من یک دیکتاتور محکوم ، شناخته شده و تبدیل شده هستم” و بیان می کنم که عمر توریخوس یک دیکتاتور معمولی بود ، یعنی تقریباً با تصمیم رئیس جمهور آرنولفو آریاس برای سر بریدن گارد ملی و او و خانواده اش را اخراج کنید. وقتی به کارلوس آندرس پرز ، رئیس جمهور ونزوئلا ، رئیس جمهور ونزوئلا گفت: “من به دنبال چکمه ها و شما به خاطر رای ها آمده ام ، اما شما بیشتر از من یک دیکتاتور هستید.” (..) آلفونسو لوپز میکلسن ، رئیس جمهور و روشنفکر سابق کلمبیا به من کلمه به کلمه گفت که “بسیاری از قهرمانان استقلال ما باید با همان چوبی که عمر توریخوس حک شده بود ، تراشیده شوند.” گابریل گارسیا مارکز برنده جایزه نوبل تأیید کرد که “عمر توریخوس باهوش ترین مردی است که تا به حال شناخته است” ، و گراهام گرین ، نویسنده بزرگ انگلیسی ، در کتابش در کشف ژنرال توریکوس نوشت: “چه چیز خارق العاده ای در کشوری به کوچکی پاناما وجود دارد. تولید شده توسط یکی از بزرگان عصر ما. “

ایالات متحده مرتکب اقدامات غیرقانونی مانند حمله به پاناما در 1989 شد ، اما همچنان از معاهدات دریافت شده از عمر توريخوس برای واگذاری حاکمیت پاناما به کانال پیروی کرد. این پیمان ها تا چه اندازه قوی بود که ایالات متحده به آن پایبند باشد؟

-من می گویم که نیروی امضا و تصویب آن توسط هر دو طرف ، با حمایت بین المللی بزرگ از معاهدات توریخوس کارتر تقویت شده است. نباید فراموش کنیم که قدرت بزرگ آمریکای شمالی مجبور شد با 13 رأی موافق در مقابل 15 رأی مخالف در شورای امنیت سازمان ملل متحد و حمایت همه جانبه آمریکای لاتین ، همه اروپا ، سوسیالیست بین الملل و اتحادیه غیر با پانامای کوچک مذاکره کند. -کشورهای متعهد

توسط آلخاندرو وارلا ، EFE

ap

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *