روسیه به دلیل حمایت از الکسی ناوالنی مخالف ، دیپلمات ها را از آلمان ، لهستان و سوئد اخراج می کند

[ad_1]

روسیه روز جمعه خبر اخراج دیپلمات ها از آلمان ، لهستان و سوئد را به اتهام شرکت در تظاهرات به نفع الکسی ناوالنی ، مخالف دستگیر شده ، اعلام کرد.

وزارت امور خارجه روسیه گفت دیپلمات های ناشناس می گویند که آنها در این “تجمعات غیرقانونی 23 ژانویه” در سن پترزبورگ و مسکو شرکت کرده اند و افزود که “این اقدامات غیرقابل قبول و با وضعیت دیپلماتیک آنها سازگار نیست.”

در هفته های گذشته اعتراضات علیه رد دستگیری ناوالنی ، که به دشمن شماره یک رئیس جمهور ولادیمیر پوتین تبدیل شده است ، افزایش یافته است. سرکوب تظاهرات توسط دولت همچنین باعث رد شدید بین المللی شده است.

این اخراج پس از ملاقات سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و ژوزپ بورل وزیر خارجه اروپا در مسکو انجام شد که به گفته سخنگوی اروپایی وی در مورد اخراج وی را مختصر معرفی کرد.

رهبر مخالفان روسی الکسی ناوالنی در اواسط ژانویه هنگام ورود به مسکو هنگام بازگشت از آلمان دستگیر شد و به جرم مسمومیت در بیمارستان بستری شد.  عکس: AP

رهبر مخالفان روسی الکسی ناوالنی در اواسط ژانویه هنگام ورود به مسکو هنگام بازگشت از آلمان ، جایی که به جرم مسمومیت در بیمارستان بستری شد ، دستگیر شد. عکس: AP

بورل “به شدت” این تصمیم را محکوم کرد پیتر استانو سخنگوی دیپلماسی اروپا گفت که “سه دیپلمات” را اخراج کرده و تأکید کرد که “در این مورد باید تجدید نظر شود”.

در همین حال ، آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان این اقدام را “غیرموجه” دانست.

وزارت امور خارجه گفت ، سوئد به نوبه خود تصمیم روسیه در اخراج یکی از دیپلمات های خود را “کاملاً بی اساس” می داند و گفته است “این حق را برای خود محفوظ می داند که پاسخ کافی دهد.”

امانوئل مکرون ، رئیس جمهور فرانسه نیز نظر خود را در مورد این موضوع اعلام کرد محکوم به “قوی ترین حالت” اخراج دیپلمات های اروپایی.

“در پرونده ناوالنی ، همانطور که گفتم ، من آنچه را که اتفاق افتاده با شدیدترین عبارات ممکن محکوم می کنمماکرون در یک کنفرانس خبری گفت ، از مسمومیت تا (…) محکومیت و اکنون اخراج دیپلمات های آلمانی ، لهستانی و سوئدی ، که توسط روسیه تصمیم گرفته شد.

وزارت روسیه ، که “این اقدامات را غیر قابل قبول و با وضعیت دیپلماتیک خود ناسازگار” دانست ، این را مشخص کرد به آنها دستور داده شد “در آینده نزدیک” کشور را ترک کنند، اما هیچ تاریخ دقیقی داده نشده است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز جمعه در مسکو پذیرای ژوزپ بورل وزیر خارجه اتحادیه اروپا شد و اخراج دیپلمات های روسی را محکوم کرد.  عکس: DPA

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز جمعه در مسکو پذیرای ژوزپ بورل وزیر خارجه اتحادیه اروپا شد و اخراج دیپلمات های روسی را محکوم کرد. عکس: DPA

وی افزود: “طرف روسی امیدوار است که در آینده نمایندگی های دیپلماتیک سوئد ، لهستان و آلمان” کاملاً به موازین حقوق بین الملل احترام بگذارند.

ساعاتی پیش ، بورل این را در نظر گرفته بود روابط با روسیه به دلیل پرونده ناوالنی در “پایین ترین” سطح بوداگرچه او با وجود اختلاف نظرها با لاوروف توافق كرد كه راههاي همكاري را بيابد.

پلیس روسیه بیش از 10 هزار نفر را در جریان اعتراضات گسترده در این کشور که خواستار آزادی ناوالنی ، فعال 44 ساله ضد فساد بود ، بازداشت کرد.

حریف در اواسط ژانویه پس از بازگشت از آلمان به مسکو دستگیر شد ، جایی که از مسمومیت ناشی از رئیس جمهور روسیه به ولادیمیر پوتین و نیروهای امنیتی FSB بهبود یافت.

منبع: خبرگزاری فرانسه

CB

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *