رئیس آن گفت: “ما وحشت کرده ایم.”

[ad_1]

حمله اسرائيل روبروی ساختمانی در حلقه که رسانه های مختلفی را در خود جای داده مطبوعات سراسر جهان را متعجب و شوکه کرده است. گری پرویت ، رئیس آسوشیتدپرس گفت: “ما وحشت کرده ایم.”

خبرگزاری آمریکایی در برج بزرگ شهر غزه کار می کرد که این شنبه توسط ارتش اسرائیل مورد حمله قرار گرفت ، جایی که مقر کانال تلویزیونی عربی الجزیره و آژانس فرانسه AFP در آن قرار داشت.

خبرنگاران فرانس پرس گفتند که آنها چطور دیدند چندین موشک برج 13 طبقه را نابود کرددر آنجا چندین خانه نیز وجود داشت.

اسرائیل قبلاً اعلام کرده بود که به ساختمان حمله می شود – به این دلیل که گروه افراطی حماس بخشی از زرادخانه خود را در آنجا نگه داشته است – و مقامات باید سریع تخلیه کنید قبل از فرو ریختن در ابر غبار.

پرویت گفت: “جهان در مورد آنچه اتفاق می افتد کمتر می داند” در نوار غزه ، گفت که “با تخلیه به موقع کارگران خود از تلفات وحشتناک زندگی جلوگیری شد.”

شعله های آتش و دود در پی حمله هوایی اسرائیل به ساختمانی که AP و سایر رسانه ها در آن قرار داشت ، علاوه بر خانه ها در شهر غزه ، این شنبه.  عکس: DPA

شعله های آتش و دود در پی حمله هوایی اسرائیل به ساختمانی که AP و سایر رسانه ها در آن قرار داشت ، علاوه بر خانه ها در شهر غزه ، این شنبه. عکس: DPA

پرویت در بیانیه ای گفت: “ما از اینكه ارتش اسرائیل ساختمانی را كه AP و سایر رسانه ها در آن قرار داشت هدف قرار داده و ویران كرده ایم ، متعجب شده ایم.”

وی افزود: “این یک اتفاق فوق العاده ناراحت کننده است. ما تقریباً از مرگ هولناکی نجات یافتیم. ده روزنامه نگار و کارمند در داخل ساختمان بودند و خوشبختانه ما توانستیم آنها را به موقع تخلیه کنیم.”

پرویت تأکید کرد که آژانس از دولت اسرائیل توضیح خواست و برای فهمیدن دلایل حمله با وزارت امور خارجه ایالات متحده تماس گرفتند.

در همین حال ، سخنگوی کاخ سفید جن پسکی نیز به این حمله اشاره کرد. وی در یک پیام کوتاه توییتری تأکید کرد اهمیت اطمینان از ایمنی مطبوعات.

وی نوشت: “ما به اسرائیلی ها پیام مستقیم دادیم كه مسئولیت اصلی تأمین امنیت روزنامه نگاران و رسانه های مستقل است.”

فروریختن برج الجلایا که دفاتر زنجیره الجزیره و سایر رسانه ها را نیز در خود جای داده بود از چندین شبکه تلویزیونی به صورت زنده فیلمبرداری شده است بین المللی ، حتی کسانی که تا امروز شنبه از آنجا پخش می کنند.

جواد مهدی ، مالک ساختمان تخریب شده ، برج جلا ، گفت که قبل از حمله توسط یک جاسوس اسرائیلی اخطار داده شده بود که وقت داشتم ساختمان را تخلیه کنم.

وی 10 دقیقه دیگر از خبرنگاران خواست تا تجهیزات خود را بگیرند ، اما آنها از این كار محروم شدند. الجزیره در توییتر تأیید کرد که دفاتر آن در ساختمان هستند و تصاویر زنده از فروپاشی برج در ابر غبار را پخش می کند.

طبق گفته ارتش اسرائیل ، این ساختمان “شامل دارایی های نظامی متعلق به اطلاعات نظامی” جنبش اسلام گرای حماس است.

سخنگوی ارتش اسرائیل اضافه کرد که حماس این ساختمان را برای اسکان دارایی های خود دقیقاً به دلیل حضور رسانه ها در آنجا انتخاب کرده است که به گفته آنها “به عنوان سپر انسانی” برای این گروه استفاده می شد.

این شنبه این موشک ها از رفح ، در نوار غزه ، به سمت اسرائیل شلیک شدند.  عکس: AP

این شنبه این موشک ها از رفح ، در نوار غزه ، به سمت اسرائیل شلیک شدند. عکس: AP

موشکها بر فراز تل آویو

این حادثه اندکی پس از پرتاب شبه نظامیان فلسطینی در غزه رخ داد یک بمب گذاری موشکی در شهر اسرائیل تل آویو ، بیشتر آنها مشاهده شدند ، اگرچه یک ضربه در نزدیکی رامات گان رخ داد ، جایی که یک مرد 55 ساله کشته شد و 13 نفر زخمی شدند.

این حملات فقط دو مورد از حملات ثبت شده در این شنبه بود ، از جمله حملات موشکی بیشماری به جوامع اسرائیلی هم مرز با غزه و چندین بمب گذاری اسرائیلی که آنها را اهداف نظامی حماس توصیف کردند.

تاکنون تعداد قربانیان تشدید نظامی بوده است حداقل 140 فلسطینی در غزه کشته شده اند از آغاز این تشدید ستیزه جویان در روز دوشنبه ، شامل 40 کودک.

در اسرائیل ، به نوبه خود ، 10 مرگ وجود دارد ، 8 نفر از آنها به دلیل حملات موشکی و 2 نفر که برای محافظت از خود در پناهگاه های حمله هوایی هنگام فرار هنگام سقوط جان خود را از دست دادند.

همه اینها در حالی اتفاق می افتد که معاون وزیر خارجه ایالات متحده در امور فلسطین و اسرائیل هادی عمرو در منطقه است و سعی می کند میانجیگری کند بین کشورها ، پس از دیدار هفته گذشته هیئت های مصری که نتوانستند آتش بس را خاتمه دهند ، طی جلسات در هر دو غزه و تل آویو.

منبع: AP ، AFP و EFE

CB

تظاهرات گسترده در کشورهای مختلف به نفع فلسطین

همچنین ببینید

حماس با موشک به سمت تل آویو شلیک کرد: حداقل یک نفر کشته شد

اسرائیل و حماس با تشدید نظامی به دنبال چه هستند؟[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *