دیوان عالی آمریکا قانون تگزاس را که اکثر سقط جنین را ممنوع می داند ، تایید کرده است

[ad_1]

دیوان عالی آمریکا به کسانی که با سقط جنین مخالف هستند پیروزی مهمی داد امتناع از توقف، چهارشنبه شب ، قانون تگزاس که ختم حاملگی بعد از شش هفته ممنوع استحتی در مورد تجاوز جنسی یا محارم.

اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا (ACLU) ، والدین برنامه ریزی شده (برنامه ریزی خانواده) ، مرکز حقوق باروری و سایر انجمن ها روز دوشنبه از دادگاه عالی خواستند تا این قانون را با درخواست فوری تعلیق کند.

دادگاه در مورد مشروطیت این قانون که 24 ساعت زودتر به مرحله اجرا درآمد ، رای نداد ، اما به “مسائل رویه ای پیچیده و جدید” اشاره کرد.

ساختمان دادگاه عالی آمریکا در واشنگتن  عکس: EFE

ساختمان دادگاه عالی آمریکا در واشنگتن عکس: EFE

تصمیم او بود تأیید شده توسط پنج قاضی از مجموع نه. سه نفر از داوران توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق دقیقاً به دلیل مخالفت با سقط جنین انتخاب شدند.

الکساندریا اوکاسیو کورتس ، نماینده دموکرات کنگره در توئیتر خود نوشت: “جمهوریخواهان وعده داده بودند که رو در برابر وید پایان دهند ، و این کار را کردند.” با اشاره به تصمیم نمادین دیوان عالی کشور، که در سال 1973 حق سقط جنین را در ایالات متحده به رسمیت شناخت ، تا زمانی که جنین در خارج از رحم زنده نباشد ، که معمولاً در حدود 22-24 هفته بارداری اتفاق می افتد.

قانون تگزاس محدود کننده ترین سقط جنین است که از آن زمان به اجرا گذاشته شده است.

رئیس دادگستری جان روبرت ، محافظه کار معتدل ، گفت که از مسدود شدن قانون “بی سابقه” تا زمان بررسی بیشتر حمایت می کند.

سونیا سوتومایور ، یکی از قضات دیوان عالی کشور ، که مخالف قانون تگزاس در مورد سقط جنین بود.  عکس: AFP

سونیا سوتومایور ، یکی از قضات دیوان عالی کشور ، که مخالف قانون تگزاس در مورد سقط جنین بود. عکس: AFP

قاضی مترقی سونیا سوتومایور این تصمیم را “شگفت انگیز” خواند و همکارانش را متهم کرد که “سر خود را در زیر خاک پنهان کرده اند” قبل از قانونی که “برای جلوگیری از اعمال حقوق قانونی زنان طراحی شده است”.

قانون مورد بحث ، در ماه مه توسط گرگ ابوت ، فرماندار جمهوریخواه امضا شد ، پس از پیدا شدن قلب جنین ، سقط جنین ممنوع استپس از حدود شش هفته بارداری ، زمانی که اکثر زنان حتی نمی دانند که باردار هستند. تنها یک استثنا وجود دارد: در صورت تهدید سلامت زنان.

ACLU این را گفت تاثیر قانون “فوری و ویرانگر” خواهد بودبه این انجمن که برآورد می کند “تقریباً 85 تا 90 درصد” سقط جنین در تگزاس حداقل در شش هفته بارداری هستند ، می گوید: “دسترسی به تقریباً هر نوع سقط جنین برای میلیون ها نفر قطع شده است.”

در همان زمان ، فعالان ضد سقط جنین این تصمیم را جشن گرفتند. مارژوری داننفلسر ، رئیس سازمان مردم نهاد سوزان بی آنتونی لیست ، گفت: “این یک لحظه تاریخی در مبارزه برای محافظت از زنان و کودکان در برابر سقط جنین است.”

تفاوت این قانون

در گذشته ، سایر ایالت های این کشور سعی کرده بودند محدودیت هایی را برای سقط جنین وضع کنند ، اما به دلیل تصمیم 1973 موفق نشدند.

اما تگزاس قانون خود را به گونه ای دیگر نوشت: این مقامات نیست که این اقدام را اعمال کنند ، بلکه “منحصراً” به شهروندانی تعلق می گیرد که از طریق جبران خسارت مالی تشویق می شوند تا از سازمان ها یا افرادی که به زنان در سقط جنین کمک می کنند شکایت مدنی ارائه دهند.

به عنوان یک مسئله رویه ای ، این مقررات چنین است مداخله پیچیده دادگاه های فدرال، که تا کنون از رسیدگی به شکایات علیه این قانون خودداری کرده است.

دیوان عالی کشور نیز از این امر پیروی کرد ، اما تأکید کرد که ممکن است تجدیدنظرخواهی دیگری علیه قانون ، مانند دادگاه های ایالتی ، وجود داشته باشد.

به گفته رئیس جمهور دموکرات ، جو بایدن ، رئیس جمهور این کشور از این قانون “رادیکال” که “دسترسی زنان به مراقبت و مراقبت های بهداشتی مورد نیاز آنها را محدود می کند” انتقاد کرده است.

طبق مطالعه ای که چهارشنبه توسط NBC منتشر شد ، 54 درصد از پاسخ دهندگان معتقدند که سقط جنین باید قانونی باشد در همه یا بیشتر موارد ، در حالی که 42 believe معتقدند که باید غیرقانونی باشد.

منبع: خبرگزاری فرانسه

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *