دولت لایحه حافظه دموکراتیک را که رژیم فرانکو را محکوم می کند ، تصویب می کند

[ad_1]

دولت اسپانیا این پروژه را تصویب کرد قانون حافظه دموکراتیک ، که “کودتای 1936 و رژیم فرانکو متعاقب آن را محکوم و رد می کند.” با این اقدام ، دولت قصد دارد با توصیه های بین المللی در این زمینه مطابقت داشته و مقررات موجود را با استانداردهای اروپا تطبیق دهد.

این استاندارد شامل تعداد زیادی از اقدامات ، از جمله استعفا از دره افتادگان ، ج نبش قبر Primo de Rivera در محراب اصلی باسیلیکا و طبقه بندی جرم به عنوان عذرخواهی از رژیم فرانکو در موارد خاص.

وزیر ریاست جمهوری ، روابط با دادگاه ها و حافظه دموکراتیک ، فلیکس بولانوس، این سه شنبه برای ارائه لایحه ، که اکنون ارائه شده است ، ظاهر شد پردازش آن در دادگاه ها آغاز می شود با مخالفت تشکیلات در سمت راست ، مانند PP و Vox.

این پروژه همچنین در شکایات انجمن های یادبود و گروه های مستقل پارلمانی ERC و CUP با مقاومت روبرو شد ، که اظهار داشت که “کوتاه می شود.”

هدف این لایحه جایگزینی قانون حافظه تاریخی است که در سال 2007 توسط دولت خوزه لوئیز رودریگز زاپاترو تصویب شد و اکنون توسط معاون وزیر پیشین در شورای وزیران تصویب شده است. کارمن کالوو خارج از دولت

دولت پریمو د ریورا را از دره نبش قبر می کند ، در مورد صلیب تصمیم می گیرد و عناوینی که فرانکو داده است را پس می گیرد.  عکس: یوروپرس

دولت پریمو د ریورا را از دره نبش قبر می کند ، در مورد صلیب تصمیم می گیرد و عناوینی که فرانکو داده است را پس می گیرد. عکس: یوروپرس

کالوو کسی بود که این قانون را بیشتر رایج کرد ، که قبلاً اولین تصویب شورای وزیران را در سپتامبر 2020 دریافت کرد ، اما در جلسه دادرسی عمومی 10 ماهه ارائه شد و مشاوره و هزینه های حقوقی.

یک روند طولانی

در این دوره ، این قانون نظرات غیر الزام آور از شورای مالی و شورای عمومی دادگستری (CGPJ) دریافت کرد. اولین ارگان مشورتی دادستان عمومی ، دولورس دلگادو ، حداقل در آوریل (شش رأی موافق با پنج رأی) گزارشی را به نفع پیش نویس تصویب کرد که با آن مخالفت کرد کل بلوک محافظه کار.

از طرف دیگر ، گزارش دوم با 15 رأی در مقایسه با شش رأی ، گزارش انتقادی درباره این پروژه را تصویب کرد انحلال بنیاد فرانسیسکو فرانکو را زیر سوال برد، برای درک اینکه عذرخواهی رژیم فرانکو توسط آزادی بیان مورد حمایت قانون اساسی محافظت می شود.

یک مرد مسن تصویری از فرانکو را در گورستان نشان می دهد ، جایی که اکنون بقایای دیکتاتور در آنجا است.  عکس: AP

یک مرد مسن تصویری از فرانکو را در گورستان نشان می دهد ، جایی که اکنون بقایای دیکتاتور در آنجا است. عکس: AP

این پروژه که توسط دولت تأیید شده است ، شامل برخی الزامات ممکن است باشد انحلال تشکیلات که رژیم فرانکو یا دیکتاتور را مانند بنیاد فرانسیسکو فرانکو ، یا منع رویدادهای عمومی برای تعالی رژیم فرانکو.

چه چیز دیگری، “هتک حرمت” از قربانیان همانطور که هیئت حاکمه قضات در نظر خود هشدار می دهد ، این عنصری است که برای اطمینان از قانون اساسی بودن این اقدامات اضافه می شود.

وکس به این قانون اعتراض خواهد کرد

به طور کلی ، محافظت و شناسایی قربانیان جنگ داخلی و دیکتاتوری حفظ کل چارچوب قانونی هنجارهایی است که اکنون مقامات اجرایی با ایده جمع آوری کمکهایی که گروههای پارلمانی می توانند وارد پارلمان کنند ، مخصوصاً آنهایی که در سمت چپ هستند.

در سمت راست ، Vox قبلاً اعلام كرده است كه حتی بدون اطلاع از محتوای آن و بدون انتظار برای رسیدگی به پارلمان ، مصمم است كه این قانون را به دادگاه قانون اساسی تجدید نظر كند. و پابلو کاسادو قبلاً به PP گفته است که به محض رسیدن به دولت ، آنرا لغو می کند تا آن را به قانون “رضایت” تغییر دهد.

مناظره

انجمن های یادبود ، به نوبه خود ، معتقدند که این هنجار مطابق با الزامات نیست و بنابراین آنها سعی خواهند کرد تا با ایجاد اصلاحاتی در کنگره و سنا ، بر تشکل های پارلمانی تأثیر بگذارند تا برخی از شرایط آن را تغییر دهند.

در میان این تشکیلات ، ERC و CUP قبلاً با اعتبار سنجی آن مخالف بودند ، همانطور که اکنون نیز وجود دارد ، زیرا آنها مانند بناهای یادبود معتقدند که این قاعده مطابق با الزامات نیست.

سخنگوی ERC گابریل روفیان در یک کنفرانس خبری گفت که موضع وی “بسیار متناقض” با متن ارسال شده توسط دولت کورتس است و “در حال حاضر” حزب او من نمی توانم به شما تأیید کنم ، مگر اینکه به نفع پردازش پارلمانی آن باشد تا بحث را ادامه دهد و بتواند پیشنهادهایی ارائه دهد.

به همین معنی ، جام صحبت می کند ، که بیش از حد “بسیار ناکافی” می داند این پروژه تأکید می کند که هیچ تدبیری برای بازگرداندن دارایی های مورد نیاز بسیاری از انجمن ها از جمله اتحادیه های کارگری و احزاب سیاسی در نتیجه کودتای 85 ساله وجود ندارد.

اما وزیر بولانوس برای تأیید این لایحه از همه گروه های پارلمانی اتاق درخواست کرد: “غیر از اعلامیه های این نوع یا نوع دیگر ، اراده دولت این است که طرفین به قانونی قابل مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بپیوندند که این تنها مورد است.” قربانیان را در مرکز قرار می دهد دیکتاتوری ، “وی تأکید کرد.

این استاندارد شامل طیف گسترده ای از سفارشات ازلغو فرآیندهای تحت رژیم فرانکو تا ایجاد یک بانک DNA برای تسهیل شناسایی افراد گمشده در طول رژیم.

بقایای Primo de Rivera

همانطور که بولانوس توضیح داد ، دولت مسئول جستجوی مفقودان است ، که برای آن یک برنامه سه ساله تهیه می شود ، و حق دسترسی به پرونده ها و بودجه مشاوره برای دانستن حقیقت در مورد آنچه اتفاق افتاده تسهیل شده است.

علاوه بر این ، آن نیز گنجانده شده است برنامه ای برای تحول دره افتادگان، یک بار که فرانکو دیگر در مقبره نبود ، تا آن را به یک گورستان غیرنظامی اختصاص دهد که به احترام به قربانیان دو طرف جنگ اختصاص داده شده است.

“خوب استعفا داد بولانوس توضیح داد: “دره افتادگان” “به طوری که” حتی یک بدن از هیچ یک از شخصیت های اصلی رژیم فرانکو در مکان برجسته ای در مقبره نیست. “

بنابراین بقای رهبر فالانژ خوزه آنتونیو پریمو د ریورا آنها دیگر “مکان غالب” این مقبره نخواهند بود. بقایای وی باید از استراحت در محراب اصلی بازیلیکا متوقف شود ، کاری که دولت قصد دارد در ارتباط با خانواده رهبر Phalangist انجام دهد. بولانوس گفت: “ما با خانواده صحبت خواهیم کرد ، این ساده ترین راه برای پیروی از قانون است.”

اما علاوه بر این ، قانون پیش بینی ناپدید شدن پایگاه صلیب مقدس دره افتادگان، که از قانون با فرمان 1957 ناشی می شود و قانون جدیدی تصویب می شود ، که رژیم قانونی قابل اجرا را ایجاد می کند.

علاوه بر این ، باید منتظر بمانیم تا ببینیم چه اتفاقی می افتد صلیب بزرگی که بر مقبره تسلط دارد. بولانوس توضیح داد: “این قانون یک چارچوب مشترک برای تعریف مجدد دره افتادگان ایجاد می کند ، اما در این چارچوب ، با گذشت زمان ، باید پروژه ای را نهایی کنیم که در مورد موضوعی که در نظر دارید تصمیم گیری کند.”

در این زمینه ، وزیر گفت که آنها باید “جزئیات را به خوبی مطالعه کنند” زیرا ، همانطور که او به یاد می آورد ، دره افتادگان “این یک بازیلیکا است، عبادتگاه “علاوه بر این ، وی افزود كه آنها همچنین می خواهند كه” به محافظت پاسخ دهد ، تا ارزش های دموكراتیك را توجیه كند. “

این قانون پیش بینی ناپدید شدن پایگاه سانتا کروز دل واله د لوس کیدوس را که از فرمان 1957 ناشی می شود ، پیش بینی می کند همانطور که قبلاً در ماه سپتامبر اعلام شده بود ، دادستانی را برای حمایت از حقوق قربانیان و ارتقا investigation تحقیقات در اختیار دادگاه عالی قرار خواهد داد. جنایات رژیم فرانکو.

“بررسی خواهد شد کلیه موارد نقض حقوق دولت از کودتا تا اعلام قانون اساسی “، وزیر تضمین می کند.

همچنین یک شورای سرزمینی برای یادآوری دموکراتیک تأسیس خواهد شد و هدف این است که با حذف یک رژیم تحریم که در قانون حافظه تاریخی وجود ندارد ، حذف نمادهای فرانسوی در مکان های عمومی کامل شود ، در حالی که ممکن است برخی از محاصره ها اعلام شود “مکانهای حافظه دموکراتیک”.

آنها از افتخارات ، مدالها و جوایزی که به معنای اعتلای جنگ داخلی یا دیکتاتوری است ، کنار می روند ، از جمله القاب نجیب.

احکام نیز شامل می شود زمینه آموزشی شامل دانش تاریخ و حافظه دموکراتیک در برنامه درسی ، و همچنین الزام اداره کل ایالت برای ارتقا دانش خود از طریق برنامه های اطلاعاتی.

این سوال “این یادگیری محتوا خواهد بود بولانوس توضیح داد ، در دبیرستان ، ESO و FP “، بنابراین” حقوق دموکراتیک مورد مطالعه قرار خواهد گرفت “و” تحقیق ارتقا خواهد یافت “.

محل یادبود ، مرکز مستند حافظه دموکراتیک ، اموال و دولت ایالت ، بسته به وزارت فرهنگ ، مستقر در سالامانکا ، نیز تأسیس شد.

این مرکز وظیفه حفظ و توزیع وجوه مستند و کتابشناسی مربوط به آن را بر عهده خواهد داشت بین سالهای 1936 و 1978، کلیه پرونده ها از کودتا تا اعلام قانون اساسی.

توسط لوئیس بی گارسیا ، بارسلونا. پیشتاز

ap

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *