دولت جو بایدن در بدترین وضعیت خود قرار دارد

[ad_1]

شکست آمریکا در افغانستان دولت جو بایدن را درگیر کرد پیچ و خم که فقط به نظر می رسد بدتر از این شده استتخلیه آشفته ده ها هزار نفر و حمله خونین در خارج از فرودگاه کابل ، منجر به کشته شدن کوهی از جمله 13 سرباز آمریکایی شد. این یک چرخش چشمگیر است در بحران ، که نشان می دهد اوضاع به طور کامل از دست واشنگتن خارج شده است.

جعبه پاندورا که ایالات متحده باز کرد ، همچنین o نسبی را بررسی می کند کنترل بی رویه صحنه توسط طالبان در قلمرو آنها انواع تشکیلات بنیادگرا شکوفا می شود ، که به دلیل آزادی زندانیان از زندان های کشور ، که شورشیان به طور غیر مسئولانه دستور داده اند ، گسترش یافته است.

حمله روز پنجشنبه منتسب به یکی از زیرمجموعه های گروه تروریستی مفقود شده داعش است تحریک آشکار در جهات مختلف ایالات متحده را مجبور به اقدام نظامی در حال حاضر با نیاز به پاسخ به این 13 مرگ خود کرده است.

چنین واکنشی فاجعه را با عواقب خروج افغانستان افزایش می دهد به چالش کشیدن واشنگتن ادامه خواهد داد و این خود طالبان را در دفاع قرار می دهد که آنها نیز هدف این تروریست ها هستند.

این حمله اتفاقی رخ نداد هنگامی که تخلیه پرسنل به پایان رسیدبه تنها هزار آمریکایی روز پنجشنبه در کابل و گروه بزرگتری از متحدان افغان آمریکای شمالی در کابل باقی ماندند. بایدن قبلاً قول یک پاسخ معادل به تروریست ها را داده است که عواقب غیرقابل پیش بینی آنها را مجبور می کند پشت رویدادها بایستند.

این چهره وحشیانه بحران تنها بخشی از یک تصویر نامفهوم است. جدی ترین بعد این است جهان به واقعیتی پی می برد که در آن به نظر می رسد همه چیز برعکس شده است.

تصویری تصویری از قربانیان حملات که در فرودگاه کابل رخ داد.  عکس AP

تصویری تصویری از قربانیان حملات که در فرودگاه کابل رخ داد. عکس AP

در افغانستان ، طالبان بار دیگر فرمان بازگشت این نوع حملات را می دهند ، که می تواند اولین گام در بازگشت دیگر باشد: حملات تروریستی که اروپا و ایالات متحده را ویران کرد در طول ظهور کوتاه داعش یا قبلاً با القاعده یا هر چیزی که اکنون جایگزین آن می شود.

آنچه در پیش است

همه بدترین ارواح از نو متولد می شوند بی کفایتی دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق برای مقابله با خروج نیروها و تعقیب بی قید و شرط بایدن از ابتدا به این طرح غیرقابل اجرا.

تشدید بحران پیامدهای زیادی دارد. به ویژه تأثیر آن بر جامعه آمریکا ، آشکارا انتقاد از دخالت کشورش در این جنگ ، اما همچنین نحوه پایان آن.

در اصل ، تصمیم رئیس جمهور آمریکای شمالی ، که آن را تصویب کرده است ، زیر سال می برد تاریخ خروج نیروهای خود را به تأخیر نیندازید پس از آخرین روز این ماه ، برخلاف ادعای متحدان G7 او.

پایبندی به تاریخی که ترامپ سال گذشته به توافق رساند ، قصد داشت دریچه ای پشت کابوسی باشد که بدترین لحظه یک دولت دموکراتیک را رقم زد. قرار بود عملیات بدون هیچ غافلگیری یا فاجعه ای با کمک شورشیان به این منظور پایان یابد و این امر در میان مدت به عنوان یک تصمیم تلخ اما اجتناب ناپذیر و جسورانه

این لوله اکسیژن این احتمالاً همان چیزی است که رئیس سیا ، دیپلمات کهنه کار ویلیام برنز ، برای مذاکره در کابل با عبدالغنی برادر رهبر سیاسی طالبان رفت.

احتمالاً این جلسه به برخی از نتایج مطلوب دست یافته است ، حداقل بخشی از تضمین های ارائه شده. به همین دلیل است که صدراعظم آنتونی بلینکن اظهارات قبلی دولت را وصله کرده است تا در حال حاضر این را بگوید. هیچ مهلتی برای نجات پناهندگان وجود نخواهد داشت. بایدن خود تأیید کرد که در صورت نیاز به اقدامات در کشور ، درخواست برنامه های احتمالی را داده است.

همه چیز برای جلب اعتماد شورشیان است که ادعا می شود اوضاع را کنترل کرده اند. “به هیچ وجه نمی توانیم همه را بیرون بیاوریم ، حتی قبل از 11 سپتامبر. بنابراین ما باید یک روابط کار با طالبان بعد از رفتن ما و تنها راه این است که قبل از 31 آگوست بیرون بروید. “

اطلاعیه

حملات پنجشنبه این ملاحظات را منطقی کرد. اکنون اگرچه مفید بودن و ظرفیت طالبان کمتر روشن است آنها کسانی هستند که با آمریکایی ها از اطراف فرودگاه محافظت می کنند.

برای ایالات متحده ، دشواری ایالات متحده در بازسازی ابتکار با هزینه های خسارت همراه است ، که اندازه گیری آن هنوز در تلاش دموکرات ها برای بازگرداندن تصویر جهانی واشنگتن دشوار است.

خروج نظامی بدون گوش دادن به هشدارهای سازمان های مختلف اطلاعاتی که به او هشدار می دهند ، انجام شد. سقوط کابل بسیار سریعتر از حد انتظار استبه

این شکست به تازگی با حمله دوباره اتفاق افتاده است. وزیر نیروهای مسلح بریتانیا ، جیمز هپی ، پنجشنبه هشدار داد بی بی سی که “گزارشهای بسیار بسیار موثقی از حمله قریب الوقوع به فرودگاه وجود دارد.” این گزارش ها قطعا از طالبان خواهد بود. بایدن خود چنین چیزی را بر اساس جاسوسان خود گفته است. آنها نتوانستند جلوی او را بگیرند. با یک شکست دیگر شکست بخورید.

پیشینه ای که تا همین اواخر تحلیلگران واحد خاصی نمی دادند ، این است که در افغانستان سازمانی به نام داعش خراسان وجود دارد که بیشتر با نام IS-K با داعش یا داعش سابق مرتبط است در عراق و سوریه شکست خورد

این گروه از مخالفان خشونت آمیز طالبان است که در پیام های خود به آنها توهین می کنند زیرا در کنار سایر مسائل ، آنها مانع چندان موثری برای گسترش این سازمان جنایتکار در کشور نبوده اند.

نام خراسان به یک استان در شمال شرقی ایران اشاره دارد. بر اساس مطالعه مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی (CSIS) در واشنگتن ، این فراخوان برای منطقه ای که در گذشته نه تنها بخش هایی از ایران کنونی بلکه آسیای مرکزی ، افغانستان و پاکستان را پوشش می داد ، تاریخی است. این قلمرو چیزی است که این افراد به دنبال تسلط بر آن هستند.

به دنبال تجزیه باند داعش که توسط مرحوم ابو اکبر البغدادی تاسیس شد و پایتخت های آنها در موصل ، عراق و رقه سوریه از دست رفت ، این تروریست ها ، بنا به درخواست ، از قدرتهای بزرگ اقتصادی عرب در منطقه کمک گرفت، آنها بر افغانستان تمرکز کردند.

ناامیدی

آنها در سالهای اخیر متعهد شده اند صد حمله به غیرنظامیان مسلمان و مساجد ، در افغانستان و پاکستان ، انتقام وحشیانه ای از نزدیکی راهبردی ظاهری طالبان با ایران است. این تروریست ها از ذینفعان بزرگ بحران کنونی هستند ، بنابراین آنها آن را تحریک می کنند. قصد او به دست گرفتن قدرت و تسخیر طالبان است.

فرودگاه ، در یک تصویر ماهواره ای که محل وقوع انفجارها را نشان می دهد.  عکس AP

فرودگاه ، در یک تصویر ماهواره ای که محل وقوع انفجارها را نشان می دهد. عکس AP

این پانورامایی که ما توصیف می کنیم تنها یکی از جنبه هایی است که باعث ناامیدی مردم ، به ویژه در میان جوانترین افراد ، می شود که در 20 سال اخیر اشغال به شکلهای دیگر عادت کرده اند. نباید از این واقعیت چشم پوشی کرد که طالبان ، که یک اقلیت مسلح هستند ، نیز به شیوه خود عمل می کنند شکل نیروی مهاجم بر بقیه جامعه.

بحران امنیتی و آب و هوای آنارشیک نیز با آن همراه است خفگی اقتصادیبه نه صرافی کار دارد و نه بانک. دستگاه های خودپرداز خالی هستند ، وام های بین المللی به حالت تعلیق درآمده و قیمت کالاهای اساسی به ویژه مواد غذایی جهش کرده است.

تحلیلگران می گویند رهبر سیاسی برادر ، که رئیس سیا با او ملاقات کرد ، همان کسی است که گشایش خلافت اعلام شده یا تشکیل کابینه را به عنوان حرکت خود متوقف می کند. او در پیچ و خم خود به دام افتاده است.

“پیامدهای اقتصادی پیش رو وحشتناک است”به نقل از روزنامه وال استریت، عمر زهیلوال ، وزیر دارایی سابق در دولت حامی حامد کرزی و مشاور سابق بانک جهانی که این هفته برای پیوستن به مذاکرات با کابل به کابل بازگشت. “قدرت مشترک احتمالی” با طالبان.

در ایالات متحده ، وضعیت این کشور آسیایی با هزینه های سیاسی رابطه ای اجتناب ناپذیر دارد. بر اساس نظرسنجی انجام شده ، تصویر رئیس جمهور از 53 درصد در آوریل به 49 درصد در حال حاضر کاهش یافته است NBC News. اگر این اعداد تبعیض قائل شوند ، چیزی کمتر از آن نیست 74 درصد آمریکایی ها آنها نتیجه می گیرند که خروج از افغانستان بسیار ضعیف مدیریت شده است.

درونی

مخالفان خود را درگیر این جنجال می کنند و حتی خواهان استعفای بایدن یا استیضاح وی هستند. جمهوری خواهانی که در انتخابات ریاست جمهوری شکست خوردند و کنترل سنا را کنار گذاشتند “از بحران برای ایجاد یک” استفاده می کنند “داستانی درباره بایدن بی کفایت استفان کالینسون در تحلیلی در این مورد گفت: ” CNN

روزنامه وال استریت، روزنامه ای متعلق به میلیونر استرالیایی روپرت مرداک ، متحد ترامپ در آن زمان ، این دیدگاه را در سرمقاله ای گسترده تکمیل می کند که در آن می گوید طالبان کشور را کنترل می کنند “این یک واقعیت است که ایالات متحده نباید آن را بپذیردبه ارتش آمریکا بیش از نیروهای کافی برای تعیین شرایط به طالبان دارد. “

خانواده های تخلیه شده از کابل وارد واشنگتن می شوند.  عکس AP

خانواده های تخلیه شده از کابل وارد واشنگتن می شوند. عکس AP

چنین اقدامی تهاجمی ، که رهبران مخالف در حال تکرار آن هستند ، اکنون با تعداد قربانیان خود در حملات ، به معنای تبدیل کابل به منطقه نظامی ، بن والاس وزیر دفاع بریتانیا به سادگی تعریف کرد.

این همان چیزی است که بایدن تا کنون سعی کرده از آن جلوگیری کند و تروریست های فوق اسلامی به دنبال آن هستند. ساده لوحانه است اگر فرض کنیم حملات امروز پنجشنبه تکرار نخواهد شد.به

سیل نفاق در جمهوری خواهان وجود دارد. توافق برای خروج از افغانستان به طور کامل توسط دولت ترامپ تهیه و توسط صدراعظم وی مایک پمپئو طراحی شد. تن دادن به همه شرایطی که طالبان ایجاد کرده است. منحتی در مورد سازمان القاعده ، که نباید با آن به عنوان یک تروریست رفتار شود.

همانطور که در نیویورک تایمز رایان کروکر ، سفیر سابق ایالات متحده در افغانستان ، گفت: “این مذاکرات صلح نبود ، آنها بودند پخش تماس ها “به به طور اتفاقی ، وزیر بریتانیا والاس در حال تأمل است بی بی سی که “بذر آنچه در حال رخ دادن است قبل از روی کار آمدن بایدن کاشته شد.”

وی گفت: “دانه ها یک توافق صلح بود که به سرعت ترویج شد و با همکاری جامعه بین المللی انجام نشد.”

رئیس جمهور جو بایدن  مرزهای گفتمان.  عکس از رویترز

رئیس جمهور جو بایدن مرزهای گفتمان. عکس از رویترز

آنها همچنین به دولت دست نشانده اشرف غنی افغانستان اجازه دخالت در این مذاکرات را ندادند. این حرکات روحیه نیروهای محلی را که سالها توسط ایالات متحده آموزش دیده بودند سرکوب کرد آنها بدون جنگ تسلیم شدند.

تقصیر این نتیجه فقط نباید به عقب برگردد. شکست فوق العاده رئیس جمهور دموکرات این بود که سناریو را دست کم گرفت و بدون محدودیت و نگرانی بیشتر به ماجراجویی ای که توسط دولت طراحی شد و ترامپ را در طول چهار سال ریاست جمهوری اش افشا کرد ، رسید. سهمیه بی پایان مسئولیت پذیری

حالا کوچه خیلی بزرگتر از قبل شده است. و به نظر می رسد ایالات متحده به تداوم بداهه هایی ادامه می دهد که سرمایه دار جمهوری خواه به ویژه در مورد آن متهم شده است.
© حق نسخه برداری کلارین 2021

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *