درگیری رسوائی لوپز اوبرادور با یك رهبر ارشد نظامی متهم به قاچاق مواد مخدر با ایالات متحده

[ad_1]

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور ، دولت مکزیک ، با دفاع و آزادی وزیر دفاع سابق در دادگاه ، یک اختلاف رسوا با ایالات متحده آغاز کرده است سالوادور سینفوئگوسمتهم شده توسط DEA ایالات متحده در همدستی با یک کارتل دارویی قدرتمند.

رئیس جمهور مکزیک نه تنها رئیس سابق ارتش 72 ساله را از گناه پاک کرد ، بلکه بازرسان آمریکایی را به “جعل شواهد” متهم کرد. “دیروز ، دادستان تصمیم گرفت که چنین نیست کیفرخواست ژنرال Cienfuegos توسط آژانس مبارزه با مواد مخدر ایالات متحدهلوپز ابرادور گفت: “DEA.” وی افزود: “دولت ، كه من نماینده دوم آن هستم ، از این تصمیم حمایت و پشتیبانی می كند.”

این نگرش مکزیک موجب خشم عدالت آمریکایی و به ویژه DEA شده است که چندین سال است در این پرونده تحقیق می کند. سفیر آمریکا در مکزیک کریستوفر لاندو می گوید “ناامید” است. وی گفت: “ما ژنرال Cienfuegos را بدون قید و شرط بازگرداندیم زیرا دادستان ویلیام بار کل پرونده را بررسی کرد و او تصمیم گرفت که مکزیک واقعاً باید این پرونده را بررسی کند.”

رئیس جمهور مکزیک ، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور ، از Cienfuegos دفاع کرده و از DEA آمریکا انتقاد کرده است.  (EFE)

رئیس جمهور مکزیک ، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور ، از Cienfuegos دفاع کرده و از DEA آمریکا انتقاد کرده است. (EFE)

وزارت دادگستری آمریکا نیز خشمگین شد. او در یک بیانیه کوتاه از یک پاراگراف بحث کرد “ایالات متحده این حق را برای خود محفوظ می دارد که دادرسی علیه Cienfuegos را دوباره آغاز کند اگر دولت مکزیک این کار را نکند. “

اما عصبانی ترین افراد ماموران DEA هستند. از آنجا که آژانس نمی تواند نظر بدهد ، رئیس سابق موسسه Mike Vigil صحبت کرد. “من چنین چیزی هرگز ندیده ام. مکزیک سیستم حقوقی ایالات متحده را مسخره کرد ، من شک دارم که آنها در مورد هر چیزی تحقیق کرده اند. پیامی که آنها می فرستند وحشتناک است: اگر شما یک کارمند فاسد باشید ، ما از شما محافظت خواهیم کرد “ کشور از اسپانیا.

Cienfuegos ، 72 ساله و رئیس سابق ارتش مکزیک در دوره انریکه پنا نیتو ، 15 اکتبر گذشته در لس آنجلس توسط عوامل آژانس مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده دستگیر شد. این اولین بار در تاریخ مکزیک بود وزیر دفاع پیشین به جرم قاچاق مواد مخدر دستگیر شده است.

در حالی که دادستان ها برای تعقیب وی آماده می شدند ، دولت دونالد ترامپ با اشاره ای سیاسی به لوپز اوبرادور تصمیم گرفت دادگاه را لغو کند و او را به مکزیک برگرداند ، اما به شرط محاکمه وی در کشور خودش. DEA شواهدی را برای تحقیق در مورد Cienfuegos به دادستانی مکزیک ارائه داد.

ژنرال سالوادور سیانفوئگوس در لس آنجلس دستگیر و بعداً به مکزیک تحویل داده شد.  (EFE)

ژنرال سالوادور سیانفوئگوس در لس آنجلس دستگیر و بعداً به مکزیک تحویل داده شد. (EFE)

این پنجشنبه ، دادستان های مکزیک تصمیم گرفتند که رئیس سابق ارتش را تبرئه کنند ، و گفتند که “او هرگز جلسه ای با اعضای سازمان جنایی تحت تحقیق نداشته است“و این” نه او هیچ ارتباطی با آنها برقرار کرده است و نه اقدامی در جهت محافظت یا کمک به افراد مذکور انجام داده است. “

فقط در مدت پنج روز ، دادستان های مکزیک این تصمیم را رد کردند شواهدی که جمع آوری DEA هفت سال طول کشیده است، از طریق عملیات پنهانی و شنود شنود.

“آنچه لوپز اوبرادور می گوید ما تولید می کنیم درست نیست. ما در حین تحقیقات شواهد ایجاد می کنیم. سپس پرونده به دادستان ها می رود ، آنها همه چیز را بررسی می کنند. و دادستان های اینجا در ایالات متحده بسیار محافظه کار هستند. اگر شواهد قوی نباشد ، هرگز رسماً کسی را متهم می کند. بنابراین گفتن اینکه ما در حال ساختن مدارکی هستیم مسخره است. “

دادگستری ایالات متحده ، Cienfuegos را به چهار جرم مربوط به قاچاق مواد مخدر و پولشویی متهم کرده است. طبق تحقیقات DEA ، او لقب “پدرخوانده” را دریافت کرد، و برای کمک و محافظت از کارتل معروف به H-2 رشوه میلیونر دریافت کرد، یک باند بسیار بیرحمانه که از بلتران لیوا جدا شده بود. این آژانس آمریکایی تأیید کرد: این گروه با کمک Cienfuegos “هزاران کیلوگرم کوکائین ، هروئین ، مت آمفتامین و ماری جوانا” را به ایالات متحده منتقل کرد.

“DEA تماسهای کارتل H-2 را رهگیری کرد. تا آنجا که من می دانم هزاران ارتباط برقرار بود ، وی از منابع زیادی استفاده کرد: عناصر ، تجزیه و تحلیل ها ، نظارت. آنها در مورد پدرخوانده صحبت کردند. آنها در ارتباطات خود با او تماس گرفتند. و بعد فهمیدیم که او شخص بسیار مهمی است به دلیل نحوه برخورد با او. آنها فهمیدند که ماهها بعد Cienfuegos بود. وی گفت: “آنها گفتند كه او از آنها محافظت می كند و در تهیه كوكائین از كلمبیا به مكزیك كمك می كند.”

لوپز اوبرادور بیش از هر رئیس جمهور مکزیک در طول تاریخ اخیر مسئولیت و قدرت بیشتری به نیروهای مسلح داده است. وی پروژه های بزرگ زیربنایی را به آنها سپرد و به آنها اجازه داد كنترل كامل مطلق امنیت بر كشور را داشته باشند.

منبع: AFP ، AP و EFE

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *