خشم دونالد ترامپ که به فاجعه ختم شد

[ad_1]

جمعیتی که روز چهارشنبه محاصره کردند کاپیتول از ایالات متحده نتیجه است نیروهای ویرانگر دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، سالهاست که دم می زند و در پایان با یک تشریفات دموکراتیک پایان می یابد که به مبارزات ضد قانون اساسی او برای ماندن در قدرت پایان می دهد.

صحنه های آن روز ، که در آن مردم موانع پلیس را شکستند ، پنجره ها را شکستند و قدرت را به دست گرفتند ، تصاویری بودند که آمریکایی ها به دیدن آنها در سرزمین های دور با رژیم های استبدادی عادت کرده بودند.

اما خشونت ، شامل تیراندازی در پایتخت ، مرگ و اشغال مسلحانه در مجلس سنا ، توسط شخصی متولد شد که قول داد از بسیاری از سنت های دموکراتیک دفاع کند که شورشیان از طرف او سعی در لغو داشتند.

متجاوزان تصمیم گرفتند تا به پایتخت ، یک ساختمان نمادین مانند ارگ دموکراسی ، حمله کنند و درد و خشونت دوران جنگ داخلی را به یاد آوردند. فقط این بار آنها توسط رئیس جمهوری تشویق شدند که از تحقق مبانی انتقال مسالمت آمیز قدرت امتناع ورزید.


در كتیبه ای كه كنگره مورد حمله قرار داده است ، آمده است: “خدا به آمریكا بركت دهد” عکس: رویترز

مایکل بشلوس ، مورخ ریاست جمهوری گفت: “این یک کودتای تحریک شده توسط رئیس جمهور ایالات متحده است.” دولت شما این کاملاً با ایده دموکراسی که این کشور به مدت دو دهه نمایندگی کرده در تضاد است. “

صدور گواهینامه از کالج انتخاباتی ، که رسماً پیروزی رئیس جمهور منتخب جو بایدن را رسمیت داد ، مراسمی است که در قانون اساسی قید شده و معمولاً به عنوان نمایش قدرت برای دموکراسی آمریکا طراحی می شود. به همین مناسبت ، ساعاتی پس از فراخوان التهابی ترامپ در طی سخنرانی با پیروان خود ، كه وی از آنها خواست “با” سرقت “انتخابات” مبارزه “كرده و به كاپیتول برود ، دادگاه متوقف شد.

ترامپ گفت: “سپس ما خواهیم رفت – و من نیز با شما خواهم بود – ما خواهیم رفت ، ما به كاپیتول خواهیم رفت.” “و ما سناتورها و نمایندگان كنگره شجاع خود را روحیه خواهیم بخشید ، و احتمالاً بسیاری از آنها را تشویق نخواهیم كرد.”

سخنرانی ترامپ در روزهای پایانی ریاست جمهوری پیامی بود که با خشم همراه بود و کسانی را که از آن به عنوان دعوت به قیام تعبیر می کردند تشویق می کرد. این شورش ها خطوط امنیتی کاپیتول را دور زدند و شکستند ، پنجره ها را شکستند ، سوغاتی ها را دزدیدند و موسسه را با عکس هایی که آنها را در موقعیت های قدرت نشان می دهد ، مسخره می کنند.

تالار ملی مجسمه ها ، منطقه ای از مجموعه شناخته شده برای گردشگران.  عکس: EFE

تالار ملی مجسمه ها ، منطقه ای از مجموعه شناخته شده برای گردشگران. عکس: EFE

یکی از شرکت کنندگان در جمعیت جای رئیس مجلس نمایندگان نانسی پلوسی را گرفت و دیگری – کابینه وی. هجوم کلاه قرمزی از “Make America Tear Again” (شعار ترامپ “Make America Great Again”) از مجسمه ملی ، یک منطقه تفریحی شناخته شده برای گردشگران ، طغیان کرد. مردی پرچم کنفدراسیون را در همان محل تشییع جنازه آبراهام لینکلن و سال گذشته ، جان لوئیس ، نماینده کنگره و رهبر حقوق مدنی به اهتزاز درآورد. گره ای با چوبه دار در نزدیکی نمای غربی کاپیتول عکس گرفته شده است.

و مرحله سرمایه گذاری ، جایی که بایدن طی دو هفته دست خود را بر روی کتاب مقدس می گذارد ، توسط پلیس کاپیتول برای اسپری انگشتان جمعیت پر سر و صدا استفاده شد.

تعداد کمی از خشم ترامپ ، حتی وفادارترین زیردست وی ، معاون رئیس جمهور مایک پنس ، که زمانی گفته بود نمی تواند خواسته های رئیس جمهور برای لغو سرشماری را برآورده کند ، زیرا هیچ صلاحیت قانونی برای این کار ندارد ، نجات یافتند.

در جریان تجمع خود ، ترامپ گفت که از معاون رئیس جمهور خود بسیار ناامید خواهد شد ، که اندکی بعد با غلبه بر موانع کاپیتول ، مجبور شد توسط سرویس مخفی تخلیه شود.

اما پایه های خشونت مدتها قبل از تجمع ، جایی که وکیل شخصی رئیس جمهور رودی جولیانی خواستار “محاکمه” برای حل اتهامات تقلب در انتخابات شد ، گذاشته شد.

روز بعد خراب می شود.  عکس: EFE

روز بعد خراب می شود. عکس: EFE

ترامپ که مدتهاست از تعهد خود برای انتقال صلح آمیز قدرت چشم پوشی کرده است ، بیشتر سال 2020 را “تقلب” در انتخابات اعلام کرد و ادعاهای بی اساس در مورد کلاهبرداری گسترده در انتخابات را مطرح کرد ، که به گفته بسیاری از دادگاه های فدرال و وزیر خارجه سابق وی ، عدالت وجود نداشت.

رئیس جمهور داشت پشتیبانی دهها عضو از حزب جمهوری خواه وی ، که اعلام کرد آماده مخالفت با صدور گواهینامه سرشماری انتخابات است ، اقدامی که آنها می دانستند به تأخیر می افتد اما نتیجه را تغییر نمی دهد.

حتی زمانی که مشخص شد وی در انتخابات باخته است ، ترامپ از تأیید واقعیت خودداری کرد و بارها اصرار داشت که با یک ضربه خردکننده پیروز شده است. او با 7 میلیون رای به بایدن باخت.

اما طرفداران وی بیش از هر چیز مایل به پذیرفتن تلاشهای وی برای لغو حکم رای دهندگان بودند.

همین چند هفته پیش ، او در توییتر نوشت: “اعتراض بزرگ در دی سی در تاریخ 6 ژانویه. وحشی باشید!”و حتی هنگامی که محاصره آغاز شد و اعضای حزب خود او – از جمله برخی به دام افتاده و پنهان در پایتخت – آنها به او التماس کردند ترامپ برای محكوم كردن شدید تروریسم داخلی ، از این كار خودداری كرد. بعداً به آنها گفت كه آنها را دوست دارد.

او بیشتر وقت ظهر را در اتاق ناهار خوری خصوصی خود در کنار دفتر بیضی گذراند و از خشونت در واشنگتن تماشا کرد تلویزیون بزرگ روی دیوار ، گرچه بیشتر تمرکز خود را معطوف داشت بی وفایی پنس.

به با اکراه، ویدئویی را ضبط کرد که خواستار “صلح” بود و به شورشیان می گفت “به خانه خود بروید” ، اگرچه او تقاضای خود را در میان اتهامات جدید دروغین تقلب در انتخابات مطرح کرد و به شورشیان گفت “ما شما را دوست داریم. آنها بسیار خاص هستند. “

وی به جای انتقاد مستقیم از جمعیت ، در توییتر از طرف آنها عذرخواهی کرد. “این موارد و رویدادهایی است که وقتی میهن پرستان بزرگی که مدت طولانی با آنها بد و ناعادلانه رفتار می کردند ، به پیروزی مقدس غیرقابل غلبه در انتخابات به این شکل شیطانی و ناگهانی کشیده می شوند ، اتفاق می افتد.” و او از آنها خواست “روز را به خاطر بسپارند”. که نشان می دهد در آینده از این بعنوان یک تعطیل به جای یک شورش یاد می شود.

توییتر بعدا این توییت را پاک کرد. و حساب او را مسدود می کند.

سخنان وی کاملاً در تضاد با سخنان مردی بود که وی و یکی از پیشینیان وی را در دفتر شکست داد.

بایدن در پیامی از دلاور به ملت گفت: “در بهترین حالت ، سخنان رئیس جمهور می تواند الهام بخش باشد. در بدترین حالت ، آنها می توانند الهام بخش باشند.” “وظیفه لحظه و وظیفه چهار سال آینده. این باید بازگرداندن دموکراسی و احترام به قانون باشد و تجدید سیاستی که به جای برافروختن شعله های نفرت و هرج و مرج با حل مشکلات کار می کند.” بایدن از ترامپ خواست “قدم به جلو” بگذارد.

جورج دبلیو بوش ، جدیدترین رئیس جمهور جمهوری خواهان ، گفت که “این قیام می تواند آسیب جدی به ملت و اعتبار ما وارد کند.”

بوش گفت: “حمله خشونت آمیز به کاپیتول هیل – و قطع جلسه عمومی لازم قانون اساسی کنگره – کار افرادی بود که با امیدهای کاذب و دروغین به شور و اشتیاق آنها دامن زدند.”

ترامپ به تدریج افراط گرایی خشن را محکوم می کند ، او از محکوم کردن آن خودداری می کند آپیکال سفیدبهار سال گذشته در پایتخت میشیگان از افراد مسلح استقبال کرد و به پسران مغرور راست افراطی گفت: “عقب برو و صبر کن.”.

در سال 1814 ، كپیتول آمریكا مورد حمله قرار گرفت انگلیسی به او حمله کرد و طبق گفته انجمن تاریخی پایتخت ایالات متحده ، آن را در طول جنگ 1812 به آتش کشیدند. جولیان سلیزر ، مورخ ریاست جمهوری ، گفت: “لحظه تفرقه داخلی که توسط رئیس جمهور پرورش یافته است” نمی تواند جنگ داخلی را به یاد نیاورد.

زلایزر ، که در دانشگاه پرینستون تدریس می کند ، گفت: “این حمله به دولت است.” رئیس جمهور به اختلافات دامن می زند و خواستار این اعتراض است و خواستار این هرج و مرج است. ما قبلاً چنین چیزی ندیده ایم.

لمیر کاخ سفید و موضوعات سیاسی را برای آسوشیتدپرس در سال 2013 پوشش می دهد.

ap

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *