تقریباً 5000 نفر در روزی دیگر در روسیه دستگیر شدند که خواستار آزادی الکسی ناوالنی بودند

[ad_1]

پلیس امروز یکشنبه بیش از 4930 نفر را در روسیه دستگیر کرد و در روز جدید تظاهرات در سراسر کشور مسکو را مسدود کرد تا خواستار آزادی مخالف الکسی ناوالنی شود.

هزاران نفر هشدارهای دولت را نادیده گرفتند و در خیابانهای شهرهای مختلف روسیه ، از ولادیووستوک تا سن پترزبورگ ، در دومین آخر هفته اعتراضات به دستگیری حریف اصلی ولادیمیر پوتین ، به خیابان ها آمدند.

بر اساس آخرین گزارش منتشر شده توسط سازمان غیردولتی OVD-Info ، متخصص در نظارت بر تظاهرات ، امروز بعد از ظهر بیش از 1560 نفر در مسکو دستگیر شدند.

طبق منابع دیگر ، صدها مورد دستگیری در سایر شهرهای روسیه ، مانند سن پترزبورگ ، کراسنویارسک (سیبری) و ولادی وستوک (شرق دور) نیز وجود دارد.

همسر ناوالنی ، یولیا ناوالنایا ، در راه تظاهرات دستگیر شد ، به چندین رسانه مخالف اشاره کرد. اطلاعات رسماً تأیید نشد.

مسکو ، زره پوش

در مسکو ، پلیس ویژه این مرکز را محاصره کرد تا از تجمع اصلی حمایت از ناوالنی جلوگیری کند. وزارت حمل و نقل پایتخت روسیه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که کل منطقه کرملین بسته و هفت ایستگاه مترو بسته شده است.

هدف معترضان رسیدن به مقر سرویس امنیت فدرال روسیه بود که ناوالنی ، متهم به سازماندهی ترور خود اوت گذشته با عامل عصبی Novichok.

اقدام پلیس سازمان دهندگان را بر آن داشت تا نقاط جدید جلسه را شناسایی کنند. صدها نفر در ایستگاه کراسنی ووروتا جمع شدند ، جایی که پلیس نیز اعتراض را متفرق کرد.

معترضین برای ابراز حمایت از رانندگان شعارهایی مانند “روسیه بدون پوتین” ، “آزادی برای زندانیان سیاسی” یا “روسیه آزاد خواهد شد” سر دادند.

این تحرکات جدید پس از اعتراضاتی در روز شنبه گذشته انجام شد که ده ها هزار روس را جمع کرد و منجر به بیش از 4000 دستگیری و آغاز حدود 20 دادرسی کیفری شد.

این شنبه ، پلیس معترض را در مرکز شهر مسکو بازداشت کرد.  عکس: BLOOMBERG

این شنبه ، پلیس معترض را در مرکز شهر مسکو بازداشت کرد. عکس: BLOOMBERG

تحت پوشش یک لایه نازک از برف ، مرکز مسکو در بعضی مناطق مانند قلعه به نظر می رسیداحاطه شده توسط یک دستگاه ضد شورش قدرتمند. چندین ایستگاه مترو نیز تعطیل بودند.

چالشی برای ولادیمیر پوتین

علی رغم تهدیدها ، اکاترینا بریتکینا 39 ساله در اعتراض در پایتخت روسیه دریغ نکرد و به خبرگزاری فرانسه اطمینان داد که “بیشتر از آنچه در کشور اتفاق خواهد افتاد در صورت عدم ترس بیشتر می ترسد”.

داریا ، 34 ساله دامپزشک افزود: “این سرکوب است ، آنها افراد بی گناه را به زندان می اندازند.”

در سن پترزبورگ ، دومین شهر بزرگ کشور ، تقریباً 2000 نفر در میدان مرکز جمع شده بودند پراکنده توسط AMON.

علیرغم هشدارهای دولت ، راهپیمایی مخالفان این یکشنبه در مسکو ، پایتخت روسیه گسترده بود.  عکس: رویترز

علیرغم هشدارهای دولت ، راهپیمایی مخالفان این یکشنبه در مسکو ، پایتخت روسیه گسترده بود. عکس: رویترز

آندره ، یک معترض 30 ساله شکایت کرد: “پوتین ، او شر است. هیچ آینده ای با او وجود ندارد ، زندگی با این حقوق و کار بسیار کم امکان پذیر نیست.”

درگیری با ایالات متحده

در توییتر، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا از سرکوب اعتراضات انتقاد کرد از طریق “استفاده مداوم از تاکتیک های وحشیانه” و خواستار “آزادی افراد دستگیر شده از جمله الکسی ناوالنی” شد.

وزارت خارجه روسیه به سرعت این اتهامات را “مداخله فاحش در امور داخلی روسیه” محكوم كرد.

در همان زمان ، وی “انتشار اطلاعات نادرست و انتقاد از اقدامات غیرمجاز توسط سیستم عامل های دیجیتال تحت کنترل واشنگتن” را مورد انتقاد قرار داد.

پوسترهای خواستار آزادی الکسی ناوالنی ، دشمن کرملین ، این یکشنبه در مسکو.  عکس: DPA

پوسترهای خواستار آزادی الکسی ناوالنی ، دشمن کرملین ، این یکشنبه در مسکو. عکس: DPA

وزارت امور خارجه روسیه به این نتیجه رسید که “شکی نیست که اقدامات با هدف تشویق اعتراضات بخشی از استراتژی مهار روسیه است.”

در منتهی الیه شرق کشور ، در ولادی وستوک ، آندره ، معترض 25 ساله ، از وجود افراد بسیج اندک ، دهها نفر شکایت کرد ، زیرا “نیروهای ضد شورش مرکز شهر را مسدود می کردند”.

در نووسیبیرسک ، سومین شهر بزرگ روسیه ، رسانه های مستقل تایگا بیش از 5000 نفر را در یکی از مهمترین اعتراضات ضد دولتی در سالهای اخیر تظاهرات کردند.

هلگا پیروگووا ، سخنگوی محلی ائتلاف طرفدار نیروی دریایی ، به خبرگزاری فرانسه گفت: “مردم از آنچه اتفاق می افتد عصبانی هستند و به دلیل اینکه این هفته نمایندگان و مبارزان مخالف دستگیر شدند.”

از روز شنبه گذشته ، پلیس روسیه بیش از 4000 معترض مخالف را در روز یکشنبه در شهرهای مختلف دستگیر کرد.  عکس: رویترز

از روز شنبه گذشته ، پلیس روسیه بیش از 4000 معترض مخالف را در روز یکشنبه در شهرهای مختلف دستگیر کرد. عکس: رویترز

هشدار به مخالفت

در روزهای اخیر ، مقامات هشدارها علیه طرفداران ناوالنی را چند برابر کرده اند. دادستان ها و پلیس ادعا کردند اگر راهپیمایی ها به خشونت تبدیل شوند ، معترضان به دلیل “ناآرامی های گسترده” قابل پیگرد قانونی هستند.

عدالت روسیه روز جمعه تحمیل شد بازداشت خانگی اکثر متحدان نزدیک ناوالنی، از جمله برادرش اولگ و مخالف لیوبوف سوبول ، دو روز پس از یک سری جستجوها ، در میان دیگر ، در خانه همسرش و محل سازمان او ، صندوق مبارزه با فساد.

رهبر مخالف قرار است هفته آینده در برابر قضات حاضر شود. ناوالنی از زمان بازگشت به روسیه در 17 ژانویه مورد پرونده های حقوقی زیادی قرار گرفت که به گفته وی انگیزه های سیاسی داشت.

علی رغم فشارها ، ناوالنی روز پنجشنبه بار دیگر روس ها را به خیابان ها فراخواند. وی در نامه ای که در وبلاگ خود قرار گرفت نوشت: “نترس”. “بیشتر آن در کنار ماست. بیایید او را بیدار کنیم.”

همچنین با گسترش تحقیقات مخالفان كه رئیس جمهور پوتین را متهم كردند كه از یك “قصر” ثروتمند به ارزش بیش از 1 میلیارد یورو (1.2 میلیارد دلار) در سواحل دریای سیاه سود می برد ، به این اعتراضات دامن می زند. این ضبط بیش از 100 میلیون بار در YouTube مشاهده شده است.

ناوالنی ، 44 ساله ، فعال ضد فساد و دشمن كرملین ، پس از ماه ها بهبودی در آلمان از اتهام مسمومیت ، كه علت آن را پوتین و سرویس های امنیتی روسیه می داند ، دو هفته پیش به روسیه بازگشت.

منبع: AFP و DPA

CB

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *