ایالات متحده چین را تحت فشار قرار داده و خواهان “همکاری و شفافیت” در مورد منشأ همه گیری است

[ad_1]

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه از چین خواست افزایش یابد “همکاری و شفافیت” در مورد منشا ویروس کرونا ، در حالی که ابراز نگرانی در مورد “زوال هنجارهای دموکراتیک” در هنگ کنگ و “نسل کشی” اویغورها در استان سین کیانگ چین.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت: بلینکن تلفنی با یانگ جیچی ، رهبر حزب کمونیست چین (ح.ک.چ) در امور خارجه صحبت کرد.

در مورد بیماری همه گیر COVID-19 ، وزیر امور خارجه ایالات متحده “بر اهمیت همکاری و شفافیت درباره منشا ویروس تأکید کرد” ، از جمله نیاز به مطالعه جدید توسط متخصصان سازمان بهداشت جهانی (WHO) در چین.

یانگ جیچی ، رهبر حزب کمونیست چین (ح.ک.چ) در امور خارجه.  عکس: AP

یانگ جیچی ، رهبر حزب کمونیست چین (ح.ک.چ) در امور خارجه. عکس: AP

ایان جیچی ، به نوبه خود ، پاسخ داد که “برخی از افراد در ایالات متحده اختراع کرده اند و تاریخ پوچ را گسترش می دهد آزمایشگاه ووهان اجازه داد ویروس کرونا جدید فرار کند. “

وی در پایان گفت: “ما از ایالات متحده می خواهیم كه به علم احترام بگذارد ، از سیاسی كردن قابلیت ردیابی خودداری ورزد و بر روی همکاری بین المللی علیه بیماری همه گیر تمركز ورزد.”

این دادخواست پس از تأیید نظریه حضور آن در آزمایشگاه ووهان (چین) در هفته های اخیر ، در اواخر ماه مه ، توسط رئیس جمهور آمریكا ، گزارش ارائه خدمات گزارشی از سرویس های اطلاعاتی آمریكا در مورد منشأ همه گیرى صورت گرفت.

بلینکن همچنین به یانگ تأکید کرد “نگرانی های ایالات متحده در مورد زوال هنجارهای دموکراتیک در هنگ کنگ” و “نسل کشی و جنایات علیه بشریت مسلمانان اویغور و دیگر اعضای گروه های اقلیت” در منطقه چین.

این تئوری که ویروس کارنا از موسسه ویروس شناسی ووهان آمده است اکنون در حال گسترش است.  عکس: رویتر

این تئوری که ویروس کارنا از م fromسسه ویروسی ووهان آمده است اکنون در حال گسترش است. عکس: رویتر

آخر، از چین خواست “به فشار خود بر تایوان پایان دهد”، سرزمینی که پکن آن را استانی سرکش می داند.

این گفتگو همزمان با سفر بایدن به اروپا برای اجلاس G7 و دیدار او با شرکای اروپایی در بروکسل است که در آن رئیس جمهور ، که می خواهد حمایت واضح تری از متحدان خود برای اولویت اصلی بین المللی خود داشته باشد: رقابت شدید بین واشنگتن و پکن.

همین هفته ، مجلس سنای ایالات متحده لایحه ای با هزینه تقریبی 250،000 میلیون دلار را تصویب کرد که هدف آن افزایش رقابت ملی برای مقابله با قدرت صنعتی و نظامی چین است.

روابط بین چین و ایالات متحده در دوره دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق (2017-2021) به طرز چشمگیری وخیم شد: اختلافاتی در سطح تجارت ، دیپلماتیک و فناوری وجود داشت و گرچه بایدن نوید روش دیگری داد ، اما دولت به فشار بر پکن ادامه داد.

با اطلاعات از EFE و ANSA

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *