آیا روابط ایالات متحده با آرژانتین تغییر خواهد کرد؟

[ad_1]

کارشناسان واشنگتن ، که روابط آمریکا و آرژانتین را از نزدیک رصد می کنند ، می گویند ، رئیس جمهور جدید ایالات متحده ، جو بایدن ، بخاطر اپیزودهایی که در زمان معاون باراک اوباما تجربه کرده ، “خاطرات بد” از کرچنریسم دارد. با این حال ، آنها معتقدند که آلبرتو فرناندز کریستینا کرچنر نیست و این رابطه ممکن است عملی تر باشد. اما این عمدتا به کشور ما بستگی دارد.

بنجامین گدان به عنوان مدیر بخش مخروط جنوبی شورای امنیت ملی بخشی از دولت اوباما-بایدن بود و اکنون پروژه آرژانتین را در مرکز ویلسون رهبری می کند. از نظر این کارشناس روابط آرژانتین و آمریکا ، “بدون شک بایدن از کیرچنیسم خاطرات بدی دارد ، زیرا وی در روابط پرتنش واشنگتن و بوینس آیرس فرستاده رئیس جمهور اوباما در آمریکای لاتین بود.”

گدان اشاره می کند که در دوره هشت ساله اوباما ، “ایالات متحده و آرژانتین چندین انتقال دیپلماتیک داشته اند” ، مانند قسمت انبردست – توقیف مواد نظامی توسط دولت آرژانتین از هواپیمای باری نیروی هوایی ایالات متحده – و شکایت از آرژانتین علیه ایالات متحده در دیوان بین المللی دادگستری در مورد اختلاف با دارندگان اوراق قرضه آمریکایی.

باراک اوباما و کریستینا کرچنر ، در دسامبر 2013 تصویری عکس: خبرگزاری فرانسه

باراک اوباما و کریستینا کرچنر ، در تصویری از دسامبر 2013. عکس: خبرگزاری فرانسه

علاوه بر این ، گدان افزود ، “نزدیكی كریستینا فرناندز دو كیرشنر و دولت ایران باعث نگرانی عمیق واشنگتن شده است و به نظر می رسد كه وی از خونریزی بد در نزد مقامات آمریكایی برخوردار بوده است.
وی گفت: “اگر اتفاقی برای من بیفتد ، به شمال نگاه کن.”

با این حال ، این کارشناس تاکید کرد: “اما آلبرتو رئیس جمهور است ، نه کریستینا ، و بایدن او را مسئول اشتباهات معاون رئیس جمهور در سیاست خارجی نخواهد دانست.” گدان معتقد است که هنوز “س ofالات احتمالی اختلاف نظر” وجود دارد و به علاقه آرژانتین به ابتکار کمربند و جاده چین و فناوری 5G هواوی اشاره می کند.

موقعیت به سمت ونزوئلا

وی همچنین معتقد است که “چشم بسته آلبرتو به نقض حقوق بشر در ونزوئلا دولت بایدن را ناامید خواهد کرد. درگیری بین وی و رسانه های آرژانتین و دادگستری نیز می تواند انتقاد دولت جدید ایالات متحده را برانگیزد.

با این حال ، او معتقد است که “فرصت هایی برای تقویت روابط وجود دارد. برخلاف ترامپ ، بایدن برنامه گسترده ای برای آمریکای لاتین دارد و این به آرژانتین اجازه می دهد تا در زمینه های مختلف از انرژی های تجدید پذیر تا پناهندگان همکاری کند. “

مایکل کمیلری ، که همچنین در دولت اوباما-بایدن به عنوان مشاور در نیمکره غربی به تیم راهبردی وزارت امور خارجه خدمت می کرد ، به کلاریون که باور ندارد خاطره (از کرچنریسم) حداقل در طرف آمریکایی در این رابطه سنگین است.

“به نظر من موقعیت روابط دو جانبه سازنده وجود دارد ، اما این امر اساساً به آرژانتین بستگی خواهد داشت. وی افزود: اگر سیاست خارجی آرژانتین در قبال ایالات متحده مانند گذشته در تأثیرگذاری در سیاست داخلی موفقیت آمیز باشد ، جای خود را به نوع رابطه ای نمی دهد كه همه ما دوست داریم.

موضع آرژانتین در مورد رژیم نیکولاس مادورو در ونزوئلا یک محور اساسی در روابط بین بوینس آیرس و واشنگتن خواهد بود.  عکس: شین هوا

موضع آرژانتین در مورد رژیم نیکولاس مادورو در ونزوئلا یک محور اساسی در روابط بین بوینس آیرس و واشنگتن خواهد بود. عکس: شین هوا

“فضای زیادی برای روابط خوب وجود دارد ، شاید نه با توافق کامل در همه مسائل ، که طبیعی است. من می گویم که بسیاری از موارد به طرف آرژانتین بستگی دارد که چه نوع روابطی بین دو دولت وجود داشته باشد. “” کامیلری ، کارشناس گفتگوی بین آمریکایی ، اتاق فکر در پایتخت ایالات متحده ، افزود.

حرکاتی که واشنگتن انتظار دارد

کامیلری در مورد حرکاتی که دولت بایدن می تواند از آرژانتین انتظار داشته باشد ، گفت که “مسئله ونزوئلا اولین موضوعی است که ممکن است بوجود آید زیرا دائماً در دستور کار است. محافظت از دموکراسی و حقوق بشر در آنجا مهم خواهد بود. در برخی موارد ، کشورها ممکن است در مورد اینکه بهترین راهکار برای حل بحران چیست ، اختلاف نظر داشته باشند ، اما از نظر نقض سیستماتیک حقوق بشر ، خاکستری کمی وجود دارد.

کامیلری نیز به این باور دارد کشور ما می تواند نقش منطقه ای و جهانی بیشتری داشته باشد. وی گفت: “در یک منطقه متنوع از نظر ایدئولوژیکی که با چالش های همه گیر و در مواردی دموکراتیک روبرو است ، آرژانتین می تواند صدا و عاملی مهم در بحث های منطقه ای ، حتی جهانی در سازمان ملل باشد.”

به عنوان مثال ، وی می افزاید: “هنگامی که آرژانتین صدای بسیار مهمی در زمینه حقوق بشر می خواهد و می تواند آن را در موضوعاتی مانند محیط زیست یا پناهندگان و صلح حفظ کند. این یک برنامه چند جانبه دارد که در آن آرژانتین به عنوان سومین قدرت در آمریکای لاتین وی توضیح داد: “اگر بخواهید آن را با اصول بپذیرید ، باید نقشی را بازی كنید. اگر آمادگی انجام آن را داشته باشید ، برداشت از واشنگتن بسیار مثبت خواهد بود و از آرژانتین در این مناطق استقبال خواهد كرد.”

آرژانتین اکنون در حال مذاکره مجدد است وام میلیونر با کمک صندوق بین المللی پول و کمک های ایالات متحده در سازمان ، سازمان مهم خواهد بود. کامیلری درمورد این موضوع گفت که “دولت بایدن تمام صراحت را برای کمک به آرژانتین در حل این مشکل خواهد داشت. اما این خیلی بیشتر از آرژانتین به واشنگتن بستگی دارد. “آرژانتین باید طرحی را ارائه دهد که شرایط و انتظارات صندوق را برای پیشبرد آن برآورده کند ، و این به آرژانتینی ها بستگی دارد ، نه به واشنگتن.”

واشنگتن ، خبرنگار

CB

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *