آیا جو بایدن برای خروج نیروهای خود عجله دارد؟

[ad_1]

پیروزی پیروزمندانه طالبان در افغانستان با انتقادات دولت آمریکا روبرو شده است و بسیاری از آنها می پرسند آیا رئیس جمهور جو بایدن برای خروج نیروهای خود عجله داشته است؟ چرا یک نیروی باقی مانده از 2500 سرباز را برای حمایت از دولت محلی ترک نمی کنید؟

این تعداد سربازان آمریکایی بود که در زمان ورود بایدن به کاخ سفید در ماه ژانویه در افغانستان باقی ماند.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور قبلی آمریکا ، حضور نظامی آمریکا در این کشور آسیای مرکزی را به میزان قابل توجهی کاهش داد و در ابتدای دوره ریاست جمهوری به 15000 نفر رسید.

پس از امضای موافقتنامه 29 فوریه 2020 بین ایالات متحده و طالبان که خواستار خروج قبل از 1 فوریه ، مه است ، هنوز به نظر می رسد که 2500 نظامی آمریکایی و 16000 دستیار غیرنظامی برای حفظ قدرت دولت افغانستان کافی باشند.

بیش از یک سال، طالبان حملات خود را بر نیروهای افغان چندین برابر کرده استاما پیروزی های او محدود به مناطق روستایی بود تا مناطق استراتژیک.

طبق توافق با واشنگتن ، حملات به نیروهای ناتو کاهش یافته است. از فوریه 2020 تا کنون هیچ سرباز آمریکایی در افغانستان کشته نشده است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در ماه آوریل اعلام کرد که نیروهایش از افغانستان خارج می شوند.  عکس: AP

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در ماه آوریل اعلام کرد که نیروهایش از افغانستان خارج می شوند. عکس: AP

آیا می شد از این هرج و مرج جلوگیری کرد؟

به گفته منتقدان بایدن ، این نشان می دهد که با حمایت نیروهای باقی مانده ، دولت افغانستان می تواند در برابر حمله طالبان مقاومت کند.

میچ مک کانل ، رهبر مخالفان جمهوری خواه در سنا ، این هفته به یاد می آورد: “ما فقط 2500 نفر در آنجا داشتیم ، حضور ملایم ، بدون هرج و مرج ، و حتی یک سرباز در یک سال درگیری کشته نشد.”

بایدن ، که مدت ها طرفدار خروج از افغانستان بود ، در آغاز دوره ریاست جمهوری خود به تأمل پرداخت و در اواسط آوریل اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا را ترک می کند. سه ماه دیرتر از انتظار ترامپبه

وی در این هفته توضیح داد که “جایگزین توافق” یا آماده شدن برای مبارزه مجدد با طالبان است. “

کنترل طالبان در افغانستان

وی افزود که بدون پایان مهلت خروج برای 31 آگوست ، شورشیان حملات خود را از سر می گیرند.

تاثیر تصمیم بسیار زیاد است. طالبان عملیات نظامی خود را تسریع کردند و نیروهای افغان جنگ را متوقف کردند و شهرها عقب نشینی کردند. بدون مقاومت، تا سقوط کابل در 15 اوت.

پشتیبانی نظامی ، که حیاتی بود

در ستونی که در روزنامه منتشر شده است واشنگتن پست، مکس بوث ، مورخ نظامی ، بایدن را مسئول این اتفاق دانست تجزیه ارتش افغانستان

او می نویسد: “بسیاری می گویند 2500 مرد اهمیتی ندارند” ، اما رویدادهای ماه های اخیر این استدلال را رد کرده است: آخرین حمله طالبان زمانی آغاز شد که خروج نیروهای آمریکایی عملاً به پایان رسیده بود. “

بایدن و مخالفانش معتقدند که دولت و ارتش افغانستان چنین بوده اند وابستگی شدیدی به ایالات متحده داردبه و هنگامی که حمایت فنی ، نظامی و مالی لغو شد ، افغانها متلاشی شدند.

این جمعه ، یک تفنگدار آمریکایی در حال بازی با پسران افغان در فرودگاه کابل است.  عکس: DPA

این جمعه ، یک تفنگدار آمریکایی در حال بازی با پسران افغان در فرودگاه کابل است. عکس: DPA

منتقدان می گویند ایالات متحده 2500 سرباز در عراق مستقر است ، بدون احتساب ده ها هزار نفر در آلمان ، کره جنوبی یا ژاپن پس از جنگ سرد.

آنها می گویند چنین حضور می تواند از دستیابی یک رژیم دوستدار القاعده به قدرت جلوگیری کند.

اما برای بایدن و متحدانش ، هزینه های انسانی و مادی حمایت از یک دولت فاسد و ناکارآمد افغانستان موجه نبود. بایدن محاسبه کرد که نتیجه در پنج سال یکسان خواهد بود.

مشاور امنیت ملی وی ، جیک سالیوان ، در ادامه تاکید کرد که ارتش افغانستان در حال شکست دادن موقعیت خود در برابر ترامپ است.

وی افزود: “آنچه در هفته های اخیر اتفاق افتاده است به وضوح نشان می دهد که برای توقف پیشروی طالبان ، حضور نظامی قابل توجهی ، بسیار بیشتر از زمان روی کار آمدن بایدن ، ضروری خواهد بود.” “و ما مرده بودیم.”

منبع: خبرگزاری فرانسه

CB

[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *