“آنها بیش از هر زمان دیگری قدرت دارند”

[ad_1]

جو بایدن ، رئیس جمهور ایالات متحده ، این پنجشنبه را در کاخ سفید اعلام کرد که مورد بعدی در تاریخ 31 اوت ، نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج می شوندبا این حال ، پس از 20 سال اشغال ، او هشدار داد که طالبان “بیش از هر زمان دیگر یک نیروی نظامی” است.

رئیس دولت گفت که قدرت نظامی وی از ابتدای درگیری بیشترین قدرت را دارد و “ابراز اعتماد به نیروهای امنیتی” جناح بنیادگرای اسلامی قدرت را در کشور دوباره بدست می آورد.

اندکی بعد ایالات متحده به افغانستان حمله کرد حملات 11 سپتامبر سال 2001 علیه برج های دوقلو و پنتاگون ، زمانی که جورج دبلیو بوش قدرت را در دست داشت.

“ما طولانی ترین جنگ آمریکا را خاتمه می دهیمبایدن با هدف دستیابی به آنچه پیشینیانش باراک اوباما و دونالد ترامپ نمی خواستند یا نمی خواستند ، گفت: “من نسل دیگری از آمریکایی ها را به جنگ در افغانستان نمی فرستم.”

چهل و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده تاریخ پایان اشغال را 31 اوت تعیین کرد ، هرچند اطمینان داد که “حمایت آمریکا از مردم افغانستان ادامه خواهد یافت”.

ارتش آمریكا به اهداف خود در تحقیر القاعده و جلوگیری از حملات بعدی به ایالات متحده “رسیده” است. “ما برای ساختن ملت به افغانستان نرفتیم.”

اگرچه تاریخ از پیش تعیین شده 11 سپتامبر ، بیستمین سالگرد حملات بود ، بایدن تاریخی را برای اتمام عقب نشینی سفارش داد که در ماه مه گذشته آغاز شد.

ایالات متحده در پی حملات 11 سپتامبر در سال 2001 به افغانستان حمله کرد.  - EFE / غلام الله حبیبی

ایالات متحده در پی حملات 11 سپتامبر در سال 2001 به افغانستان حمله کرد. – EFE / غلام الله حبیبی

از زمان آغاز عقب نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان در ماه مه ، شورشیان طالبان 100 منطقه از 402 ولسوالی این کشور را تصرف کردند و بیش از 35 درصد از سرزمین های تحت کنترل خود را تصرف کردند.

به گزارش خبرگزاری EFE ، وی افزود که “تنها راه داشتن صلح و امنیت در افغانستان” این است که اگر مقامات افغانستان در چارچوب گفتگوهای صلح این کشور با “طرز کار” با طالبان مذاکره کنند.

بایدن اذعان داشت: “بعید است که در افغانستان یک دولت متحد وجود داشته باشد که کل کشور را کنترل کند.”

با این حال ، رئیس جمهور از برنامه های خروج خود دفاع کرد و گفت ماندن در کشور برای شش ماه یا یک سال دیگر ، همانطور که برخی از منتقدان وی درخواست کرده اند ، وضعیت امنیتی را حل نمی کند و نیروهای آمریکایی را در معرض خطر قرار می دهد.

وی در مورد توافق سال گذشته با شورشیان دولت سابق ترامپ گفت: “پس از توافق با طالبان ، ایده ماندن در آنجا با حداقل تعداد نیرو دیگر امكان پذیر نبود.”

رئیس جمهور ایالات متحده در کاخ سفید اعلام کرد (عکس: SAUL LOEB / AFP)

رئیس جمهور ایالات متحده در کاخ سفید اعلام کرد (عکس: SAUL LOEB / AFP)

بایدن در پاسخ به این س ofال که آیا ایالات متحده در صورت کشته شدن غیرنظامیان افغان پس از عقب نشینی وی کشته می شود ، چند “نه” گفت ، افزود مقامات افغانستان باید برای امنیت کشور تلاش کنند.

وی در پایان گفت: “هیچ کشوری هرگز افغانستان را متحد نکرده است. امپراتوری ها به آنجا رفته اند و شکست خورده اند.”

PJB[ad_2]

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *